28 Януари, 2026

Борисов и Ципрас дават старт на строежа на интерконектора

Борисов и Ципрас дават старт на строежа на интерконектора

Това е един от приоритетните проекти за сигурност и конкурентоспособност на енергийния пазар в ЕС

Премиерът Бойко Борисов и гръцкият премиер Алексис Ципрас ще дадат началото на изграждането на междусистемната газова връзка между България и Гърция.

Церемонията за даване началото на строителните дейности по проекта ще се състои до с. Кирково, на пътя преди ГКПП Маказа.

Интерконекторът между двете страни е един от приоритетните проекти за сигурност и конкурентоспособност на енергийния пазар в Европейския съюз. Проектът е изключително важен и от гледна точка осигуряване на диверсификация на източниците и доставките на газ за България и региона на Югоизточна Европа.

Възловата газова връзка ще свърже националните мрежи на двете страни. Тръбата, с дължина 182 километра, от българска страна ще достига до района на Стара Загора, а от гръцка – до Комотини.

Годишно тръбопроводът ще пренася първоначално по 3 млрд. кубически метра газ от Гърция към България. Максималният капацитет се очаква да достигне до 5,5 млрд.

Плановете са първите количества да тръгнат от следващата година. Прогнозната стойност за изграждането се оценява на 145 млн. евро без ДДС. Срокът на изпълнение е 18 месеца от реалния старт на изпълнението.

Изграждането на газовата връзка трябваше да започне през 2018 г. в рамките на българското европредседателство. Редица жалби в КЗК обаче спънаха строителството. Абсурдното в случая е, че жалбите по търговете са от фирми, които нямат нищо общо с енергетиката – едната е винарска фирма, а другата – с недвижими имоти. Търгът беше спрян отново за месеци докато течеше разследването на антимонополния орган, припомня БГНЕС.

Силен тласък на газовата връзка беше даден след поредица от срещи и подписани политически декларации, сред тях и между премиерите Борисов и Ципрас през юни 2018 г. И двамата неведнъж са заявявали, че изграждането ще осигури на Европа природен газ от допълнителни източници от Каспийския регион през Трансадриатическия газопровод, както и втечнен природен газ от Гърция.
Сподели:

Коментари (0)

Изявленията на Тръмп сринаха долара до четиригодишен минимум

Изявленията на Тръмп сринаха долара до четиригодишен минимум

„Това е свидетелство за криза на доверието към щатския долар. Изглежда, че докато администрацията на Тръмп следва своята непредсказуема търговска, външна и икономическа политика, тази слабост може да се запази“, отбеляза старшият пазарен анализатор в Capital.com Кайл Рода

Швеция гледа към еврозоната: Проучва предимствата на приемането на еврото

Швеция гледа към еврозоната: Проучва предимствата на приемането на еврото

Скорошно изследване стигна до извода, че потенциалните ползи от единната валута вече са повече от рисковете.

Радев: Да използваме възможностите, които ни дава еврозоната

Радев: Да използваме възможностите, които ни дава еврозоната

Президентът на България от 2017 г. -2026 г. говори на Софийския икономически форум 2026 – едно от най-значимите международни икономически събития в региона. Шестото му издание събра водещи политически лидери, дипломати, представители на международни организации и бизнеса.