27 Ноември, 2024

Нещо необичайно се случва в Латинска Америка

Нещо необичайно се случва в Латинска Америка

Южноамериканските държави експлодират

Нещо необичайно се случва в Латинска Америка. Никога досега след войните за независимост от края на XVIII и началото на XIX в. не е имало толкова масови бунтове в толкова много държави срещу правителствата, избрани, с малки изключения, след демократични избори. От Венецуела до Боливия, Еквадор, Хаити, Хондурас и дори Чили, една от най-богатите страни в региона, масови демонстрации, често прерастващи в насилие и палежи на правителствени сгради, разтърсиха южноамериканските държави и доведоха до невиждани от поне едно столетие катаклизми.

Повечето от тях бяха предизвикани от широко недоволство, включително на места изборни измами или конституционни нарушения, в много случаи от масова корупция на управляващите или режим на строги икономии чрез покачване на цените на горивата или на обществения транспорт, пише сп. „Форин Полиси“. Венецуела, която е една от най-богатите на петрол държави, в момента тъне в мизерия и огромна инфлация и е в уникалната позиция да има двама президенти – левичаря Николас Мадуро, чието преизбиране миналата година предизвика масови протести, и опозиционера Хуан Гуайдо, признат от САЩ, повечето членки на ЕС и на Организацията на американските държави. Но Мадуро се държи на власт поради подкрепата на полицията и на армията.

Политическа е и кризата, разтърсила през последните седмици Боливия, но резултатът е противоположен. През октомври президентът Ево Моралес наруши конституцията и се кандидатира за четвърти мандат, последваха 3-седмични масови протести и той избяга в Мексико ден след като подаде оставка. Но в Боливия полицията и армията застанаха срещу него, което го свали от власт. Това развитие самосезира позаспалите венецуелски опозиционери, които подновиха митингите срещу Мадуро. Според американското списание протестите в демократични страни в района, като Еквадор и Чили, са „оркестрирани от Венецуела и Куба, които по този начин отклоняват вниманието от собствените си икономически кризи“. В подкрепа на тази теория е цитирано изявлението на Мадуро, че „планът се развива точно както планирахме... с обединението на социалните, прогресивните и революционните движения в цяла Латинска Америка и Карибите“.

Разочарование от глобализацията

По-различно е мнението на историците от Принстънския университет Джереми Аделман и Пабло Прилука, които в статия за Project Syndicate отбелязват, че ескалиращите протести в региона отразяват несбъднатите икономически очаквания на хората. В продължение почти на 40 г. лидерите и избирателите се мъчеха да приравнят икономиките на страните си към глобалните пазари, като десните и левите правителства споделяха едно мнение по общите насоки. През последните 10 г. обаче търговските войни, отхвърлените договори и завръщането на икономическия национализъм поставиха под заплаха латиноамериканците, зависещи от чуждите пазари, изтъкват авторите. Увеличи се и пропастта между доходите на богати и бедни, което например взриви социалния мир в Чили. Протестите там обаче принудиха президента Себастиан Пинера да се съгласи с референдум за промяна на конституцията, приета по времето на диктатора Аугусто Пиночет.

Със загърбването на глобализацията и отворените граници в полза на националните и регионалните блокове правителствата, които ги подкрепяха, бяха атакувани от избирателите, които приеха сериозно обещанията им за икономически права и социално благосъстояние. Затова и избухнаха масовите бунтове в Латинска Америка. Изключението бе Аржентина, която се изправя пред най-страшната си икономическа криза, но засега реши проблема си с избори, които десният президент Маурисио Макри загуби тази есен от левичаря Алберто Фернандес.

Резултатът от всички тези политики ще бъде ескалация на протестите и ответни репресии, които могат да превърнат демонстрациите в сериозен конфликт, предричат авторите в статията си за Project Syndicate, цитирани от сп. "Икономист". 
 
Сподели:
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант

Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант

Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.

The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор

Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници