4 Април, 2026

Борисов към премиера на Албания: Имате нашата твърда подкрепа за ЕС

Борисов към премиера на Албания: Имате нашата твърда подкрепа за ЕС

Бойко Борисов

Показвате посветеност към европейските ценности и отговорност да вървите напред

Министър-председателят Бойко Борисов проведе телефонен разговор с премиера на Албания Еди Рама. Във фокуса на разговора бе позицията на страната ни относно преговорните рамки за присъединяване на Албания и Република Северна Македония (РСМ) към ЕС.

„България твърдо подкрепя Албания по пътя ѝ към европейското семейство. Считаме, че сте показали посветеността си към европейските ценности, отговорността и мотивацията да вървите напред и имате нашата подкрепа“, подчерта министър-председателят Борисов пред своя колега.

Премиерът Борисов отбеляза също, че страната ни е сред най-силните застъпници на процеса по разширяване на Съюза и затова издигна темата високо в европейския дневен ред по време на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. 
„Защото европейската перспектива е най-силната мотивация за осъществяване на преход към демократично управление и пазарна икономика в Западните Балкани“, добави Борисов, цитиран от правителствения пресцентър.

По отношение на европейската интеграция на Република Северна Македония, Борисов посочи позицията на страната ни и изтъкна, че България е една от държавите, които най-много е настоявала и желала РСМ да стане част от ЕС. В този контекст усилията на България винаги са били насочени към постигането на консенсус по важните за двете страни теми.

"За съжаление подобна ангажираност не се наблюдава от страна на Република Северна Македония. Готови сме да продължим разговорите и активно да работим в изпълнение на Договора за добросъседство“, каза още Борисов пред албанския премиер.
Сподели:

Коментари (0)

Мрачна и дъждовна събота, температурите тръгват нагоре

Мрачна и дъждовна събота, температурите тръгват нагоре

И днес ще се задържи висока облачност над цялата страна, но термометрите ще отчитат на места до 20 градуса

ВАС отхвърли жалби срещу решението на ЦИК,  определящо местата и броя на секциите в чужбина

ВАС отхвърли жалби срещу решението на ЦИК, определящо местата и броя на секциите в чужбина

Жалбоподателите твърдят, че решението на ЦИК е неправилно и незаконосъобразно, тъй като в Ковънтри, Уорикшър и Телфорд не са предвидени избирателни секции

МОН възстанови регистрацията на „Малко българско училище в Чикаго"

МОН възстанови регистрацията на „Малко българско училище в Чикаго"

"За нас е важна подкрепата от Министерството на образованието и науката, тя не е формалност, а жизненоважен механизъм"