22 Май, 2026

Борисов към Юнкер: Западните Балкани са неделима част от Европа

Борисов към Юнкер: Западните Балкани  са неделима част от Европа

Двамата отбелязаха решителните действия и силна политическа воля от страна на правителствата на страните от региона

Министър-председателят Бойко Борисов проведе двустранна среща с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, чиято балканска обиколка приключва днес в София. Двамата оглавяват среща с лидерите на страните от Западните Балкани в българската столица. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Жан-Клод Юнкер използва случая да поздрави премиера Борисов за ясното и целенасочено фокусиране на Българското председателство на Съвета на ЕС. Борисов и Юнкер отбелязаха важността на срещата в резиденция „Бояна“, която само дни след форума на Европейската банка за възстановяване и развитие в Лондон събира отново лидерите на Западните Балкани. „Регионът е неделима част от Европа и включването им в общото европейско пространство на сигурност и икономическо развитие е от стратегическо значение за трайната стабилност на целия Европейски съюз“, каза министър-председателят Бойко Борисов.

Двамата отбелязаха решителните действия и силна политическа воля от страна на правителствата на страните от региона за постигане на видим напредък по пътя към членство в ЕС. Премиерът Борисов акцентира върху необходимостта от съдействие от ЕК за проектите за инфраструктурна и дигитална свързаност. „Изграждането на стратегически инфраструктурни обекти ще повиши свободния търговски обмен, инвестициите, конкурентоспособността и движението на капитали, а сътрудничеството в областта на образованието и културата ще гарантира помирението, добросъседството и утвърждаването на ценностната система на ЕС сред обществата, и най-вече сред младото поколение в региона“, подчерта министър-председателят пред Жан-Клод Юнкер.

Сподели:

Коментари (0)

Радев към Дара: Канцлерът Мерц ме посрещна с "Бангаранга"

Радев към Дара: Канцлерът Мерц ме посрещна с "Бангаранга"

"Благодаря, и Бангаранга на всичкиии", отвърна Дара в сградата на Министерския съвет, и допълни: "не съм предполагала, че мога да кажа това точно тук"

Как Путин и Тръмп се отзоваха в капани, които сами си поставиха

Как Путин и Тръмп се отзоваха в капани, които сами си поставиха

Ако войните в Украйна и Иран ескалират, има няколко сценария, които крият заплахи както за Европа, така и за България

От ПП призоваха Борислав Сарафов въобще да напусне съдебната система

От ПП призоваха Борислав Сарафов въобще да напусне съдебната система

От партията смятат също, че при образуваното дисциплинарно производство срещу Русинова, тя не трябва повече да бъде ръководител на Софийската градска прокуратура