27 Февруари, 2026

Борисов: Между България и Полша "големи" няма, това е добре за общия ни бизнес

Борисов: Между България и Полша "големи" няма, това е добре за общия ни бизнес

снимка: Канал3

Премиерът посочи и кои са предимствата полския бизнес да инвестира у нас

Добре дошла на Беате. Тя щеше да дойде преди известно време, но ние подадохме оставка и тя реши визитата й да бъде в по-добри времена. Това каза премиерът Бойко Борисов, който заедно с полската си колега Беата Шидло откри българо-полски бизнес форум в София тех парк, предаде "24 часа".

Между България и Полша "големи" няма, така че това е възможност за българския и полския бизнес да правя консорциуми, да участват в търгове. Ние купуваме най-доброто и най-евтиното, каза Борисов. Той заяви пред бизнеса, че предстои работа в железопътния транспорт.

Припомни, че България и Полша са над средното ниво като ръст на икономиката. България е с 3,6-3,7% ръст. Борисов очаква към края на годината да се стигнат 4% заради новите инвестиции във фабрики и предприятия и заради рекордния износ.

Той се спря и на административната реформа, на намаляването на тежестта на бизнеса, което става с промени в 100 закона и 70 постановления. По повод отношенията с Полша той каза, че и при двете страни има балансирана евроатлантическа политика, но акцентира на лоялност, дисциплина, но не и на послушание.

Борисов обясни предимството на България за инвестиции - 10% плосък данък, най-нисък в ЕС, 20% ДДС, стабилен лев, свързван с валутен борд, нулева инфлация, 5% безработица. 

Сподели:

Коментари (0)

Русия търпи огромни загуби от рафинерия в Босна и Херцеговина, но не спира да налива средства

Русия търпи огромни загуби от рафинерия в Босна и Херцеговина, но не спира да налива средства

Към юни 2025 година единствената рафинерия в страната е натрупала загуби от над 914 милиона марки (около 467 милиона евро), но нейните собственици от руската компания „Зарубежнефт“ постоянно осигуряват финансова подкрепа и така я задържат на повърхността

Apple прехвърля в САЩ част производството си, базирано в Азия

Apple прехвърля в САЩ част производството си, базирано в Азия

През май Доналд Тръмп заплаши Apple Inc. с 25% мито върху продукти, произведени в чужбина

САЩ бавят сделката за активите на „Лукойл“ като лост за натиск върху Кремъл в преговорите за Украйна

САЩ бавят сделката за активите на „Лукойл“ като лост за натиск върху Кремъл в преговорите за Украйна

От октомври насам OFAC вече три пъти е удължавала срока за потенциални купувачи да преговарят с „Лукойл“ за активи на стойност около 22 млрд. долара, след като Вашингтон наложи санкции на двете руски петролни компании