12 Юни, 2026

Борисов разпредели ресорите на вицепремиерите

Борисов разпредели ресорите на вицепремиерите
Бойко Борисов

Той заложи на четирима заместници – Томислав Дончев, Валери Симеонов, Красимир Каракачанов и Екатерина Захариева

Премиерът Бойко Борисов разпредели ресорите на четиримата вицепремиери, съобщиха от правителствената пресслужба.

Томислав Дончев ще координира работата на министрите на регионалното развитие и благоустройството, на образованието и науката, на културата, на земеделието, храните и горите, на енергетиката, на младежта и спорта. Вицепремиерът Дончев ще осъществява взаимодействието на правителството с Държавна агенция „Електронно управление“, Националната агенция за оценяване и акредитация, Националната агенция за професионално образование и обучение, Националния статистически институт и Националния компенсационен жилищен фонд.

Вицепремиерът по икономическата и демографската политика Валери Симеонов ще наблюдава дейността на министрите на труда и социалната политика, на здравеопазването, на околната среда и водите, на транспорта, информационните технологии и съобщенията, на икономиката и на туризма. Вицепремиерът ще координира работата на държавните агенции за българите в чужбина, за закрила на детето,  агенцията за метрологичен и технически надзор, както и на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В неговия ресор съща са Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, Агенцията за ядрено регулиране и Патентното ведомство.

Вицепремиерът по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов ще наблюдава дейността на министъра на вътрешните работи, на Държавната комисия по сигурността на информацията, както и на държавните агенции „Архиви“ и „Държавен резерв и военновременни запаси“. 

В ресора на вицепремиера по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева са министрите на правосъдието и за българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г., както и Държавната агенция за бежанците и Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност.

Борисов лично ще наблюдава дейността на министъра на финансите и държавните агенции „Разузнаване“, „Национална сигурност“ и „Технически операции“.  

Сподели:
Украйна изгражда единна бойна система с изкуствен интелект и оръжия

Украйна изгражда единна бойна система с изкуствен интелект и оръжия

В дългосрочен план украинските военни виждат тази система като „единен жив организъм“, в който оръжията, разузнавателните средства и информационните потоци работят синхронно

Радев: Американските самолети да се преместят в Безмер или Граф Игнатиево

Радев: Американските самолети да се преместят в Безмер или Граф Игнатиево

По думите му такива самолети трябва да са на военни летища, а не на граждански

Държавният глава изслушва кандидатите за членове на избирателната комисия

Държавният глава изслушва кандидатите за членове на избирателната комисия

Процедурата е част конституционния процес по формирането на нов състав на ЦИК, след като парламентарно представените партии вече направиха своите номинации

Коментари (0)