5 Март, 2026

Борисов: Турция няма шанс да влезе в ЕС

Борисов: Турция няма шанс да влезе в ЕС

Българският министър-председател Бойко Борисов заяви пред руския вестник „Известия“, цитиран от "Фокус", че влизането на Турция в ЕС в момента е невъзможно. При това политикът допълни, че Съюзът като цяло и България в частност са настроени към тясно и продуктивно сътрудничество с Анкара – в това число и затова, че тя оказва подкрепа на Европа при решаването на миграционния проблем. „Въпросът за интеграцията на Анкара в ЕС не може да се разглежда с оглед на обстоятелствата“, заяви Борисов.

„Турция е поела ангажимент към ЕС от повече от 50 години, но в настоящата ситуация и на съществуващите отношения дори не си струва да се говори за въвеждането на тази страна в Европейския съюз“, допълни той. Към същото становище се придържат и в ръководството на Европейския съюз. Турция все повече се отдалечава от отношенията от ЕС и отношенията между Съюза и тази страна стават все по-сложни, сочи източник на „Известия“ от европейските дипломатически кръгове.

„ЕС е изключително загрижен за положението с правата на човека и основните свободи в страната. Анкара трябва да се промени ситуацията и да приведе своите правила в съответствие с европейските принципи и ценности“, допълни източникът. През март 2018 във Варна, България бе домакин на среща на лидерите на Турция и Европейския съюз, на която председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкеробяви продължаване на диалога по въпросите на присъединяването на Турция към ЕС.

„С днешните отношения на Турция с лидерите на страните като Австрия, Германия, Холандия, Франция, организирането среща на високо равнище с участието на председателя на Европейския съвет Доналд Туск, на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган бе трудно, но усилията на българската страна си струваха“, допълни Бойко Борисов. Той също така подчерта, че благодарение на тясното сътрудничество с Анкара, София е в състояние да спре почти напълно притока на бежанци, които влизат в ЕС през Балканския маршрут.

Сподели:

Коментари (0)

Протест срещу новия шеф на МВР в Пловдив - заради бездействието му по убийството на Митко от Цалапица

Протест срещу новия шеф на МВР в Пловдив - заради бездействието му по убийството на Митко от Цалапица

Васил Костадинов оглавяваше дирекцията на МВР - министър Калин Стоянов го освободи заради бавно разследване

Иво Сиромахов: Простотията е личен избор

Иво Сиромахов: Простотията е личен избор

"Никой не може да те направи прост насила. Освен ако не искаш да си прост", категоричен е той

Христанов: Това са същите, които сложиха Пацо Шнорхела за премиер. Водят много мръсна и кална война

Христанов: Това са същите, които сложиха Пацо Шнорхела за премиер. Водят много мръсна и кална война

Повод за реакцията му са твърдения на партията на Слави Трифонов, че д-р Ангел Мавровски е бил заличен от регистъра като ветеринарен лекар, както и че асистентка на министъра е била арестувана за наркотици през 2005 г.