20 Май, 2026

Борисов: Въвеждането на еврото ще дисциплинира банковия сектор

Борисов: Въвеждането на еврото ще дисциплинира банковия сектор

 Въвеждането на еврото ще дисциплинира банковия сектор. Това каза премиерът Бойко Борисов на 13-ата среща на бизнеса с правителството, предаде Агенция „Фокус“. 
„От една година се занимаваме само с изтребители, а не с доходите и това, което ще гарантира на хората по-добър просперитет“, коментира Борисов. „Защо е важна темата за еврото? Критиците казват, че щели да се вдигнат цените, но държавите, към които се стремим - всички те са с въведено евро. Аз бих задал контравъпрос - кои се плашат от въвеждането на еврото и защо? – Защото в Банковия съюз нито централните банки, нито банките в съответната държава могат да си позволяват волности. Защо ни е страх тогава да дисциплинираме този сектор? Той е толкова важен за всеки един от нас. Целта е, ако някой собственик на банка я доведе до фалит, не данъкоплатците да платят и хората да си изгубят парите, а той да понесе своята отговорност и той да я платят“, посочи Борисов. 
Сред предимствата от въвеждането на еврото той отчете по-ниските лихви по кредитите, стабилната банкова система и това, че при финансова криза има кой да помогне на съответната държава. „Но важното е да дисциплинираме банковия сектор, да не се случва това, което се случи с КТБ. Това няма как да се случи, когато България е в този клуб“, допълни още премиерът. 
По думите му бъдещето на еврото е важно е за бъдещето на Европа. 
„Радвам се на оценката на заместник-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис, че България се движи добре по пътя към еврото“, посочи още Борисов.
Сподели:

Коментари (0)

ДПС отбеляза 37 години от майските събития при т. нар. “Възродителен процес“ в Джебел

ДПС отбеляза 37 години от майските събития при т. нар. “Възродителен процес“ в Джебел

Тогава градът става център на протестите срещу насилствената смяна на имената

Огромен червен килим за Дара - от нея много прегръдки за децата и послание към Fred Again

Огромен червен килим за Дара - от нея много прегръдки за децата и послание към Fred Again

"Моята мечта винаги е била за обединявам хората и ви благодаря, че сбъдвате мечтата ми"

Гълъб Донев уволни Пламен Павлов като заместник-директор на Агенция „Митници“

Гълъб Донев уволни Пламен Павлов като заместник-директор на Агенция „Митници“

Заповедта влиза в сила от утре, 20.05.2026 г.