8 Декември, 2025

Боряна Димитрова: До влизането в еврозоната кабинетът няма да подаде оставка

Боряна Димитрова: До влизането в еврозоната кабинетът няма да подаде оставка

Снимка: БГНЕС

"Това е негово разбиране, негов дълг и негова отговорност. След това вече ще се прецени, защото в такива времена е трудно да се предвиди докъде ще стигне ескалацията", каза управителят на социологическата агенция "Алфа рисърч" Боряна Димитрова

Енергията на протестите трудно ще се успокои, часовникът работи срещу дневния ред на управляващите, каза управителят на социологическата агенция "Алфа рисърч" Боряна Димитрова

Тя подчерта, че логиката на протестите, които наблюдавахме в края на ноември и на 1 декември, е, че се върви към разрастването им.

"Вече няма да е толкова лесно, дори е почти невъзможно за управляващите само с промени в бюджета да реабилитират своето политическо битие", заяви Димитрова пред БНР в интервю на Людмила Железова.

Според нея "доста активни социални групи излизат на площада и те имат базисни политически искания, като основното е да бъдат зачитани - и политическите представители, а и тяхното право на мнение, и тяхното право на участие в политическия живот":

"Трудно е с обичайните парламентарни средства да бъдат овладени протестите. Струва ми се, че протестът ще се концентрира върху политически искания и ще продължи да настоява за оставка на правителството".

Боряна Димитрова подчерта, че един политически процес е протестът, а друг процес са изборите: "Големият въпрос е тази голяма енергия, която виждаме по площадите, дали ще прелее във вот на едни следващи избори".

Правителството няма да подаде оставка до приемането на еврото, прогнозира тя и добави: "Това е негово разбиране, негов дълг и негова отговорност. След това вече ще се прецени, защото в такива времена е трудно да се предвиди докъде ще стигне ескалацията".

Площадите дадоха много силна социална енергия на ПП-ДБ и тяхната отговорност е как ще направляват политическия процес така, че надеждите на хората да бъдат реализирани, а не отложени и разпилени, смята тя.

Според нея образът на президента Румен Радев и тезите, които той проповядва, не са припознати от протестите. 

Протестите не са излъчвали послания на етническо или религиозно разделение, категорично изтъкна Димитрова:

"В нито един момент протестите не са излъчвали разделение на етнически принцип. Контрапротестите, организирани от ДПС-НН, изглеждат като провокация към протестите, отколкото да имат своето морално или политическо основание. Вероятно ще служат за сплотяване на привърженици на ДПС-НН, но и опасно разиграване на етническата карта в ситуация, в която няма никакво основание да се говори за етническа омраза. Това ми се струва опасно заиграване."

 

Сподели:

Коментари (0)

Цветлин Йовчев: Убеден съм, че целта на вандалите беше да се предизвика насилие

Цветлин Йовчев: Убеден съм, че целта на вандалите беше да се предизвика насилие

Той оцени като положително поведението на МВР, с което не се е допуснало преследване на протестиращи на 1 декември в София. Бившият председател на ДАНС и бивш вътрешен министър сподели и за слабостите на полицейската охрана.

Бобчева: "Софекострой" се грижи да нормализира почистването на сметта в “Люлин”

Бобчева: "Софекострой" се грижи да нормализира почистването на сметта в “Люлин”

По данни на „Софекострой“, на които от 1 декември официално е възложено обслужването на района, до края на текущата седмица в „Люлин“ ще събират смет 6 специализирани камиона

Пеевски от Кърджали: Държавата е на всички български граждани, преврати и насилие нищо не решават

Пеевски от Кърджали: Държавата е на всички български граждани, преврати и насилие нищо не решават

По думите на лидера на ДПС-Ново начало протестите в "триъгълника на властта" не би трябвало да "командват" в България и призова за спокойствие и разум