7 Август, 2026

Боряна Димитрова: Омерзението сред избирателите може да изпрати в НС радикални и екзотични партии

Боряна Димитрова: Омерзението сред избирателите може да изпрати в НС радикални и екзотични партии
Боряна Димитрова

За първи път 55% от хората смятат, че няма да има правителство

Все повече  българи се чувстват, отвратени, омерзени и демотивирани – това заяви пред бТВ социологът от „Алфа Рисърч“ Боряна Димитрова.  

По думите ѝ това носи риск от опасен феномен – гласуване  напук, от „типа на сеирджиите“.

Може да доведе до прескачане на изборната бариера от радикални и „екзотични“ партии, предупреди тя.

Според нея няма шансове някоя от партиите да увеличи гласовете си, тъй като се очаква рекордно ниска избирателна активност, около 30-31%.

За първи път мнозинството от анкетираните – около 55%, смятат, че няма да се състави правителство.  

Ключов е въпросът дали партиите могат да убедят избирателите, че могат да постигнат стабилно управление, посочи Боряна Димитрова.  

„В българското общество без друго има много сериозни разделения. Задача на политиците е да очертаят общите линии, общите политики, допирните точки – това е разказ, който отсъства.“ – отбеляза тя.

Димитрова констатира, че политиците разполагат с „опорни точки“, но имат дефицит на аргументи – трябва да повишат познаването на фактологията и своята подготвеност.  

По отношение на двете ДПС-фракции тя смята, че динамиката може да се промени, тъй като сега разликата между тях е в рамките на статистическата грешка. Очертава се и двете крила да присъстват в следващия парламент, но сред гласоподавателите на ДПС също се очаква спад на избирателната активност.

Сподели:
МВнР към Скопие: Ива Михайлова трябва да получи достъп до навременно и адекватно лечение

МВнР към Скопие: Ива Михайлова трябва да получи достъп до навременно и адекватно лечение

"В случая с Ива Михайлова обръщаме внимание на зачитането на правото на живот, забраната за нечовешко и унизително отношение, както и на осигуряването на ефективни правни средства за защита"

Приключва двойното обозначаване на цените в левове и евро

Приключва двойното обозначаване на цените в левове и евро

Търговците могат да продължат да посочват и левовата равностойност, но това ще е доброволно - ако смятат, че по този начин улесняват потребителите

Африканска чума по свинете, БАБХ призовава: Не купувайте! Не докосвайте! Сигнализирайте!

Африканска чума по свинете, БАБХ призовава: Не купувайте! Не докосвайте! Сигнализирайте!

Труповете на животни трябва да бъдат обезопасени, изследвани и отстранени единствено от компетентните екипи

Коментари (0)