19 Август, 2026

Бойко Борисов: България ясно артикулира, че ще участва в газоразпределителния хъб „Балкан“

Бойко Борисов: България ясно артикулира, че ще участва в газоразпределителния хъб „Балкан“
Дмитрий Медведев и Бойко Борисов

Доста теми се натрупаха в едни трудни времена

"България ясно артикулира, че ще участва в газоразпределителния хъб „Балкан“. Това каза министър-председателят Бойко Борисов в началото на срещата с руския премиер Дмитрий Медведев. „Доста теми се натрупаха в едни трудни времена. България като член на ЕС и НАТО имаше период, в който стокообменът ни с Русия намаля“, коментира той. „С дружни усилия успяхме да се справим в сферата на туризма - утре ще поставим въпроса да има ферибот Бургас – Новоросийск“, заяви Борисов и посочи, че най-голямата руска инвестиция е в пионерския лагер в България.

„За газоразпределителен хъб „Балкан“ много ясно сме артикулирали, че България ще участва в газопреноса, защото просто ни се полага. В момент, в който транзитната газ за Турция през България спре, нашите тръби се изпразват и ние не правим нищо различно от това да търсим източници, за да си напълним тръбите обратно“, посочи премиерът.

„Нашето решение е ясно, съгласувано е с ЕК. Така че както „Северен поток 1“ и „Северен поток 2“ се движат, така и ние можем да продаваме около 15-16 млрд. куб. м. от газовия хъб“, каза още Бойко Борисов и посочи, че България няма да се откаже от това свое предимство пред своите съседи – да има добра и модерна газопреносна система. 
„Относно АЕЦ „Белене“ ситуацията е променена, след като загубихме години. Но арбитражът в Париж ясно отсече, че двата реактора са български, за което страната трябва да плати 1,1 млрд. лв. с лихви. Но президентът Владимир Путин ни опрости и сега България има два ядрени реактора българска собственост“, каза още министър-председателят. 

Сподели:
Пловдивската полицията разследва жестоко убийство на млад мъж в Съединение

Пловдивската полицията разследва жестоко убийство на млад мъж в Съединение

По първоначални данни след като жертвата е била убита, тялото е разфасовано. Трупът е престоял няколко дни в чувал и е открит снощи.

Радев: 5 вертолета и „Спартан“ са готови да гасят пожарите

Радев: 5 вертолета и „Спартан“ са готови да гасят пожарите

„Южна Европа е в пламъци, всичко около нас гори, а пожарите се разрастват. Въпреки рекордните температури и продължителното засушаване в момента в България нямаме опустошителни пожари."

Пет плажа по Южното Черноморие, които са особено опасни през август

Пет плажа по Южното Черноморие, които са особено опасни през август

Спасители предупреждават, че всички тези ивици първо имат дълбоко дъно, някъде имат подводни скали, имат и мостове, където се получава водовъртеж

Коментари (0)