5 Декември, 2025

Бойко Борисов от Рабат: Путин не е човек, с когото трябва да се шегуваш

Бойко Борисов от Рабат: Путин не е човек, с когото трябва да се шегуваш

Бойко Борисов

„Да, вярно, в Украйна наближават избори, само че руският президент не е човек, с когото трябва да се шегуваш, и то на тема война.“ Така министър-председателят Бойко Борисов коментира конфликта между Русия и Украйна от столицата на Мароко - Рабат, където е на официално посещение.

Българският премиер допълни, че е притеснен, "защото много добре им знае характерите".

„Има абсолютно всички предпоставки (за възникване на сериозен конфликт, б.р.) - икономически, финансови, политически, натрупана омраза“, изтъкна българският министър-председател. Затова той се надява да се върнат моряците и корабите, да се спазват споразуменията и да не се допускат подобни неща в бъдеще.

„Истински съм разтревожен от конфликта, който сега се води между Руската федерация и Украйна. Този конфликт е една изключителна заплаха.“, изтъкна още снощи в лекция, която българският премиер изнесе на тема „Ролята на България за европейската интеграция на страните от Западните Балкани в контекста на българското председателство на Съвета на ЕС“.

Пред дипломатите българският премиер изрази надежда, че моряците и корабите ще бъдат освободени и така ще бъде избегнат този конфликт.

„Войната в Босна и Херцеговина беше толкова близо до нас. Ние, от българска страна, сме го преживели“, припомни още министър-председателят пред участниците.

В лекцията си в Рабат премиерът отличи ключовата роля и усилията на България в процеса на европейското приобщаване на страните от Западните Балкани по време на нашето председателство на Съвета на ЕС, съобщават от правителствения пресцентър.

Министър-председателят подчерта, че приетата от европейските лидери Софийска декларация по време на Срещата на върха в София на 17 май ЕС - Западни Балкани даде силно политическо послание към всички партньори от региона, потвърждавайки ангажимента на ЕС към европерспективата на тези държави.

„Когато по време на нашето председателство си избрахме тази тема, бе казано, че дори е безразсъдно. Но това още повече ни амбицира. Неслучайно колегата Ципрас го нарече Балканското председателство“, посочи още Борисов.

Той заяви, че страната ни ще продължи да работи активно за утвърждаване принципа на разбирателство и добросъседство в региона и за постигането на транспортна, енергийна и дигитална свързаност чрез регионални инфраструктурни обекти.

 
Сподели:

Коментари (0)

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Депутати от опозицията се опитаха да аргументират искането за оставката на министър-председателя

Кметът на Враца: Протестът на "умните" и "грамотните" вАзрожденци разплака децата ми

Кметът на Враца: Протестът на "умните" и "грамотните" вАзрожденци разплака децата ми

Калин Каменов обеща да подаде сигнал в прокуратурата и да заведе дело за издевателствата над семейството му

ГЕРБ: Входираме в парламента искане за закриване на комисията "Сорос"

ГЕРБ: Входираме в парламента искане за закриване на комисията "Сорос"

"Ако има вот на недоверие, ще има един ден за дебати, после за гласуване, така процедурата по бюджета ще бъде отпратена чак към Коледа и Нова година", заяви лидерът на партията Бойко Борисов