Турският президент Реджеп Тайп Ердоган пристигна за тържествената част след церемонията по откриването на реставрираната 120 годишна българска църква "Св.Стефан" в Истанбул, известна като Желязната църква.
В залата, където се провежда тя, турският държавен глава бе посрещнат лично от българския премиер Бойко Борисов и Негово светейшество българския патриарх Неофит. Бойко Борисов и Реджеп Ердоган седнаха един до друг. До тях бе премиерът на Турция Бинали Йълдъръм. Тържеството се провеждаше на два езика - български и турски. Наблюдатели оценяват присъствието на президента Ердоган като изключително показателно за двустранните отношения.
"Ваше светейшества, уважаеми президент, премиери, министри, общинари. Трудно сме си представяли, че премиера на Турция, президента на Турция, вселенския патриарх, българския патриарх да сме заедно, не за да спорим, а зад гърба ни да има единственият в света, такъв паметник на културата - нашата религия да бъде уважавана. И всички ние, когато сме в Истанбул – като туристи и гости – да палнем една свещица. Благодаря на общината, благодаря и на Тайип. И той като кмет се е опитал да прави нещо. Бяхме в София и аз го помолих за възстановяването на църквата „Свети Стефан“. И той, както и за много други неща, за които е поемал ангажимент, си удържа на думата. За това му благодаря", каза Бойко Борисов по време на официалната церемония по откриването на реставрираната църква „Свети Стефан“ в Истанбул.
"Турция е голяма държава и най-голям съсед на Европа. Трябва да направим всичко възможно да нормализираме отношенията между Европейския съюз и Турция, каквито бяха само преди няколко години. Беше чест за мен и моята делегация да си кажем няколко добри думи. Използвам трибуната да пожелая на турския народ за 2018-та година да е мирна, щастлива и с просперитет. "България от 1 януари е председател на ЕС. България винаги се е старала да има перфектни отношения и с християнския, и с мюсюлманския свят", цитира премиера marica.bg .
"Йълдъръм казва: Бият се мюсюлмани с мюсюлмани, мюсюлмани с християни, тероризъм има в големите европейски столици. Само заедно може да преборим този тероризъм... Да живеем заедно, да живеем в мир", каза още Борисов.
Сигурен съм, че цяла Европа, а и Балканите, ще видят как една християнска и една мюсюлманска страна се разбират, София и Истанбул са градове, в които етническата толерантност е пример за подражание. В София на един квадратен километър имаме храмове на всичките големи религии и всички живеем в мир. Обикновено изселниците, смесените общности се използват за конфликти. Ние имаме редкия шанс, българските изселници, мюсюлманите в България да бъдат един мост на сигурността, да гарантират етническата толерантност, каза още премиерът на България.
Турският премиер Бинали Йълдъръм произнесе слово, в което оцени високо двустранните отношения. Изпълнихме една наша отговорност, която идва от нашите деди с реставрирането на Желязната църква, каза той. Йълдъръм налегна на толерантността към другите религии в Истанбул, което се държи на усилията на турскато правителство. Приехме закон, с който 167 фондации получиха 1029 имоти. След тях и българска фондация, каза той, получи имот от 69 дка.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства