22 Май, 2026

Борисов пристигна в Азербайджан за Седмия глобален бакински форум

Борисов пристигна в Азербайджан за Седмия глобален бакински форум

Бойко Борисов

Премиерът ще се срещне с президента Илхам Алиев

Министър-председателят Бойко Борисов пристигна в Азербайджан, където ще участва в Седмия глобален бакински форум, съобщиха от правителствената информационна служба. По време на посещението си в Баку премиерът Борисов ще се срещне с президента на Азербайджан Илхам Алиев. Основна тема на разговорите ще бъде енергетиката. България разглежда Азербайджан като основен източник за диверсификация на доставките на природен газ с цел повишаване на енергийната сигурност на страната ни и в региона на Югоизточна и Централна Европа. 

Втората важна тема, която ще дискутират премиерът Борисов и президентът Алиев, е възможността за участие на Азербайджан в хъба „Балкан“. Отчитайки стратегическото енергийно партньорство между двете държави, българската страна визира Азербайджан като един от източниците на газ за хъба „Балкан“ и предлага по-тясно сътрудничество по реализацията на този проект. Миналата година стартира предпроектно проучване на проекта за изграждане на регионалния газов разпределителен център „Балкан“, което е съфинансирано от ЕС. 

По време на срещата си с президента Алиев, премиерът Борисов отново ще постави въпроса за включването на Азербайджан в газификацията на България за битови цели. Въпросът бе обсъждан в рамките на посещението на българския министър-председател в Баку през януари 2018 г. 
Премиерът Борисов и президентът Алиев ще обсъдят още транспортната свързаност на България и Азербайджан, възползвайки се от геостратегическото разположение на нашите страни при изграждането на транспортна инфраструктура между Европа и Азия. 

Сподели:

Коментари (0)

Михаела Доцова разговаря с папа Лъв XIV във Ватикана

Михаела Доцова разговаря с папа Лъв XIV във Ватикана

По-късно нашата делегация ще присъства на тържествена православна литургия в базиликата „Сан Клементе“ и ще се поклони пред мощите на Свети Кирил

Първи парламентарен контрол за Радев като премиер

Първи парламентарен контрол за Радев като премиер

Народното събрание връща антикорупционната комисия заради 258 млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ)

Небето над страната е в облаци, кратки, но интензивни дъждове с гръмотевици

Небето над страната е в облаци, кратки, но интензивни дъждове с гръмотевици

Ще има и градушки. Максималните температури - между 20° и 25°, за София – около 20°.