6 Декември, 2025

Бойко Борисов: Разрешава се отварянето на откритите части на заведенията, КПП-тата падат на Гергьовден

Бойко Борисов: Разрешава се отварянето на откритите части на заведенията, КПП-тата падат на Гергьовден

Снимка: БГНЕС

Още веднъж голяма благодарност към дисциплинираните. Тези хора са герои!

Правителството и Националният оперативен щаб са взели решение за разхлабване на някои от мерките срещу разпространението на коронавируса. Това обяви премиерът Бойко Борисов на брифинг в Министерския съвет в неделя.

Разрешава се и отварянето на откритите части на заведенията, съобщи  премиерът.

Абсолютно единомислие на щаба има за КПП-тата. Категорично като един считаме, че те изиграха важна роля. Имаме определени места, където заграждаме улица, град, махала и по този начин ще продължим. Считам, че следобед на Гергьовден можем да махнем пропускателните пунктове”, заяви премиерът. 

При спазване на всички противоепидемиологични мерки работата си ще могат да възобновят и автоинструкторите. Теоретичната подготовка ще трябва да се провежда онлайн.

От понеделник ще се разреши практикуването на индивидуални спортове на открито, но не и провеждането на състезания.

"Тенис на корт и тичането в парка може да повиши имунитета на хората. Лично проф. Кантарджиев държи да разрешим отварянето и на плувните басейни като се спазват изискванията за дезинфекция в съблекалните", каза Борисов.

"По отношение на възобновяването на работата на яслите и детските градини  моето мнение е, че няма достатъчно данни по света как това би се отразило на епидемиологичната ситуация. Трябва да се отнесем отговорно към тази мярка и да анализираме страните, в които тя вече се прилага", каза председателят на Националния оперативен щаб ген.-майор Венцислав Мутафчийски. Премиерът уточни, че първо около седмица здравните власти ще следят дали след разхлабването на мерките заболеваемостта се покачва и едва тогава ще решат дали да отворят яслите и детските градини.

Борисов бе категоричен, че всички са на едно мнение по отношение на учебния процес. Учениците ще се събират само за изпитите след 7 и 12 клас, и то mри спазване на всички мерки за безопасност. 

"Още веднъж голяма благодарност към дисциплинираните. Тези хора са герои! Не се притеснявайте, че сте минати. Изразявам голяма признателност към вашата дисциплина и саможертва. С това сте спасили хиляди животи", каза още министър-председателят.

Сподели:

Коментари (0)

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 42 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин. Продължителност на деня: 9 ч. и 11 мин.

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.