2 Юли, 2026

Бойци на ПКК свалиха турски хеликоптер в Иракски Кюрдистан

Бойци на ПКК свалиха турски хеликоптер в Иракски Кюрдистан

Атаката е отмъщение за смъртта на един от нейните командири миналата седмица

Бойци на Кюрдската работническа партия (ПКК) свалили турски хеликоптер в Иракски Кюрдистан като отмъщение за смъртта на един от нейните командири миналата седмица.

Миналият вторник при атаката на турски безпилотен самолет бяха убити и двама високопоставени иракски офицери, което предизвика ново напрежение с Багдад.
В изявление ПКК заяви, че нейните сили в планинския регион Загрос "са успели да нанесат директен удар и да свалят турски хеликоптер".

"Десет минути след свалянето на първия хеликоптер нашите сили удариха още един ... принуждавайки го да избяга", заяви ПКК.

Кметът на Кани Маси, близо до турската граница, потвърди, че наблизо се е разбил турски хеликоптер.

Сервест Акрауи каза за АФП, че не е в състояние да потвърди второто попадение или степента на щетите, предвид трудността на достъпа до зоната.

ПКК посвети операцията в понеделник на своя "мъченик" Акид Карзан и двамата иракски офицери, убити "от турската окупационна армия".

Турция, която има военно присъствие в автономния регион на Ирак от четвърт век, започна трансгранична сухопътна и въздушна операция срещу ПКК в планинския регион в средата на юни.

Ударът от миналия вторник накара Ирак да извика турския посланик в Багдад за трети път от два месеца.

Анкара защитава правото си да бомбардира ПКК, която счита за "терористична" организация, и обвинява Багдад и Иракски Кюрдистан че си затварят очите за дейността на групата.

Багдад от своя страна се стреми да си осигури подкрепа за прекратяване на офанзивата на Анкара на иракска земя.
Сподели:
DW: Русия е изправена пред най-тежката горивна криза в историята

DW: Русия е изправена пред най-тежката горивна криза в историята

Ще седне ли Путин на масата за преговори? На 28 юни руският президент за първи път публично призна, че в страната има недостиг на горива, като посочи за причина атаките с украински дронове.

Fox News: Ликвидирането на руски генерали показва растящия разкол в силовия апарат на Путин

Fox News: Ликвидирането на руски генерали показва растящия разкол в силовия апарат на Путин

„Путин разбира, че загубата на видни руски генерали може да повлияе на морала в руската армия, който без друго е нисък от руска гледна точка“

Украинските пилоти ударно изучават летенето на  Gripen

Украинските пилоти ударно изучават летенето на Gripen

"Gripen е в пъти по-евтин по отношение на разходите за един летателен час в сравнение с F-16 или други типове самолети. В това отношение той има предимство“, подчерта Игнат.

Коментари (0)