12 Юли, 2026

Бразилски съдия разследва Мъск заради неприемливи профили в Х

Бразилски съдия разследва Мъск заради неприемливи профили в Х

Съдията в бразилския върховен съд Александър де Мораеш започна разследване срещу Илон Мъск за възпрепятстване на правосъдието, свързано с неговата социална платформа Х, съобщи "Ройтерс", като се позовава на документи на съда.

Мъск оспорва решение на Мораеш, с което се разпорежда Х да блокира определени профили. По-рано в неделя Мъск написа, че Х ще вдигне ограниченията върху профилите с аргумента, че са противоконституционни.

Нито Мъск, нито бразилските власти са разкрили досега за кои профили има издадено разпореждане за блокирането им. Мораеш разследва "дигитални милиции", обвинявани в разпространението на фалшиви новини и послания на омраза по време на управлението на бившия президент Жаир Болсонаро. Съдията води разследване и на предполагаем опит за преврат от страна на Болсонаро.

В събота в публикация в Х Мъск обвини Мораеш в "неприкрито и многократно" предателство към конституцията и народа на Бразилия. "Този съдия наложи огромни глоби, заплаши наши служители с арест и прекъсна достъпа до Х в Бразилия. В резултат ние вероятно ще изгубим всичките си приходи от Бразилия и ще се наложи да затворим офиса си там. Но принципите са по-важни от печалбата", написа Мъск.

Милиардерът се зарече да оспори по съдебен път разпореждането за блокиране на профили в Х.

Мораеш отвърна в неделя, като прибави Мъск към разследването, което води по въпроса за фалшивите новини в социалните медии, и започна процедура за възпрепятстване на правосъдието.

В изявление съдията заяви, че ако Х не се съобрази със съдебното разпореждане да блокира профилите, ще бъде глобена с равностойността на 19 740 долара на ден.

Лявото правителство на бразилския президент Луис Инасио Лула да Силва изказа подкрепа за Мораеш.
Сподели:
Асен Василев, преди заседанието: ПП няма да подкрепи обща президентска кандидатура с ГЕРБ

Асен Василев, преди заседанието: ПП няма да подкрепи обща президентска кандидатура с ГЕРБ

По думите му в момента тече процес на разговори с ДСБ, „Да, България“ и Форума за демократично действие, който координира обсъжданията

Иран атакува ОАЕ, Бахрейн, Катар - жителите на Доха бяха предупредени да останат на сигурно място

Иран атакува ОАЕ, Бахрейн, Катар - жителите на Доха бяха предупредени да останат на сигурно място

Тези атаки бяха предшествани от американски удари през нощта срещу военни обекти в Иран - в отговор на  ирански обстрел в Ормузкия проток

Внезапно почина американският сенатор Линдзи Греъм, приятел на Украйна (обновена)

Внезапно почина американският сенатор Линдзи Греъм, приятел на Украйна (обновена)

В съобщението се отбелязва, че кончината на 71-годишния Греъм е настъпила след "кратко боледуване"

Коментари (0)