Бразилският президент Жаир Болсонаро отправи абсурдно обвинение към холивудския актьор Леонардо ди Каприо, че умишлено е финансирал палеж в Амазонските гори, пише британското либерално издание "The Guardian", цитирано от "Фокус".
Болсонаро – националист и популист, който по-рано се зарече да изгони неправителствените организации, занимаващи се със защита на природата от страната, отправи обвиненията към актьора пред свои привърженици.
„Този Леонардо ди Каприо е готин човек, нали? Дава пари, за да може Амазония да бъде изгорена“, заяви той.
Обвинението, за което президентът не представи никакви доказателства, идва 24 часа след като той направи подобно твърдение и в социалната мрежа „Фейсбук“.
„Леонардо ди Каприо, (…) ти сътрудничиш за изгарянето на Амазония“, обяви тогава Болсонаро, като обвини актьора в това, че е част от международна „кампания срещу Бразилия“.
Обвиненията на Болонсаро са свързани с противоречивите арести по-рано на доброволци пожарникари, които местната полиция обвини, също явно без доказателства, за това, че са запалили гората в опит да съберат допълнителни средства международните НПО в страната.
Те бяха освободени, след като обществото в страната остро осъди действията на полицията и разследването.
Масивните пожари в Амазония започнаха през август 2019 г., като тогава Ди Каприо дари 5 млн. долара за защита на горите.
Още от Свят
И Лондон скастри Турция за репресиите при протестите: Да спазва задълженията си и законите
"Тъй като споделяме засилени и важни взаимоотношения с Турция, както и с всички наши съюзници, очакваме спазването на общите международни задължения и върховенството на закона", призоваха от британското външно министерство
Петима души са ранени при атака с нож в Амстердам, има задържан
Около района на нападението е изграден кордон, инцидентът се е случил близо до централния площад Дам
Вучич прави партия - за два дни блокира Белград
Опозицията в Сърбия обаче разкритикува инициативата, определяйки я като „предизборен маньовър“, с цел укрепване позициите на сръбския президент