Той се съгласил да помогне на двама предполагаеми руски агенти, „Саша“ и „Дима“, и им предал лична информация за тогавашния министър на отбраната Грант Шапс
Съд осъди на 7 години затвор 66-годишен британец за опити за шпионаж в полза на Русия, които бяха осуетени от британски тайни агенти
Хауърд Филипс беше осъден 2025 година за установяване на контакт с чуждестранни разузнавателни служби и предлагане на помощта си между 2023 и 2024 г.
Той се съгласил да помогне на двама предполагаеми руски агенти, „Саша“ и „Дима“, и им предал лична информация за тогавашния министър на отбраната Грант Шапс, включително адреса, телефонния номер и местонахождението на неговия частен самолет, съобщава Агенция Франс прес.
Саша и Дина се оказаха британски разузнавачи, а Филипс бе арестуван през май 2024 г.
При произнасянето на присъдата съдията Боби Чима-Граб заявява, че Филипс е „интелигентен човек с изкривено усещане за собствената си значимост“, който се е държал „безразсъдно“ с цел лична финансова изгода.
„Бяхте готов да предадете страната си за пари... Поехте сериозен риск и не ви пукаше за щетите, които причинихте“, заяви Чима-Граб, цитиран от АФП.
Бившата му съпруга Аманда Филипс каза по време на процеса, че Филипс „мечтаеше да бъде като Джеймс Бонд“ и беше „обсебен“ от филми за шпионажи.
Адвокатът му казва, че в действията на подсъдимия, който беше описан в съда като „изгубена душа“ и „ексцентричен фантазьор, чийто живот беше в упадък“, има „елемент на фантазия“.
Съдията обаче заяви, че Филипс е бил „готов да извърши престъплението“ да шпионира за Русия, добавяйки, че неговият случай трябва да служи като „предупреждение“ за други, които са готови да направят това.
Още от Свят
САЩ наложиха санкции на Куба: Засягат министъра на въоръжените сили и мрежа за военни доставки
Според Вашингтон санкционираните държавни структури подпомагат Куба в доставките на оръжие от държави, които САЩ определят като свои противниц
Германското вътрешно министерство опроверга твърдението, че украинският самолет на летището в Лайпциг е превозвал боеприпаси
Информацията е предоставена на вътрешен брифинг за парламентарни координатори в Бундестага и членове на комисиите по вътрешни работи и по отбрана
Германия: Дронът с експлозив на летището в Лайпциг е хибридна заплаха
Откриването на безпилотен апарат с експлозиви на територията на летище представлява качествено нов риск