Русия относително лесно заобикаля санкциите или намира алтернативни търговски партньори, за да запълни празнините след напускането на западните доставчици и клиенти, което и помага да продължи да финансира мръсната война
Русия вече четвърта година води война срещу Украйна. Срещу Москва са наложени различни санкции, но руската икономика все още се държи на повърхността. През 2024 г. икономическият растеж на Русия е достигнал впечатляващите 4,3%, безработицата е 2%, текущата сметка е била в плюс, дългът към БВП е бил малко над 20%, а текущият бюджетен дефицит е бил скромен – 1,8%. Това пише в коментар за британския вестник Telegraph Джереми Уорнър и призовава да не се разчита на колапса на руската икономика, за да се помогне на Украйна.
Русия относително лесно заобикаля санкциите или намира алтернативни търговски партньори, за да запълни празнините след напускането на западните доставчици и клиенти. Така Европа все още купува от Русия петрол, дизелово гориво и газ, а САЩ издадоха множество разрешения за внос, от торове до ядрени горивни пръти.
Санкциите не подействаха както се очакваше. Руската икономика се оказа много по-устойчива, отколкото се очакваше. Толкова устойчива, че наскоро отново бяха въведени данъчните правила, които бяха суспендирани по време на пандемията. Националният фонд за благосъстояние все още разполага с активи на стойност 2% от БВП, касовите наличности на държавната хазна възлизат на 3,5%, а резервите – на 350 млрд. долара, дори без да се отчитат замразените 280 млрд. долара руски активи. Тези резерви са повече от достатъчни, за да може Путин да продължи войната срещу Украйна практически безкрайно.
В същото време инфлацията значително надвишава официално регистрираното ниво от 10%, поради което руската централна банка поддържа лихвения процент на ниво 20%. Тези високи лихвени проценти водят до рязко забавяне на икономиката, но това няма да накара Путин да преразгледа военните си цели. Поддържана от високи военни разходи – вероятно над 8% от БВП – руската икономика е далеч от пълен колапс.
На пръв поглед Путин разполага с достатъчно ресурси, за да продължи войната. В същото време демографският спад на населението, утежнен от загубите във войната, представлява сериозна заплаха за икономиката. Но това е проблем на бъдещето. Има много неща, които могат да свалят Путин в близко бъдеще; за съжаление, икономиката явно не е сред тях.
При това Западът може потенциално да принуди Русия да се подчини, като още повече понижи цените на износа на руски петрол. Без този източник на доходи руската икономика скоро ще се сблъска със сериозни проблеми, но Москва вече е намерила начини да заобикаля установения таван на цените./ Фокус
Още от Свят
Съветът на ЕС потвърди откриването на процедура за прекомерен дефицит срещу България
Крайният срок, до който България трябва да предприеме ефективни действия и да представи необходимите мерки заедно с проекта си за финансов план за 2027 г., е 15 октомври
„Евронюз“: Със заплахата си за вето Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Брюксел трябва да постигне споразумение до 15 юли, за да избегне автоматичен преглед на тавана на цената на руския петрол, транспортиран по море
WSJ: САЩ преосмислят присъствието си в Близкия изток и преместване на военни бази
Говорителят на Централното командване на САЩ, начело на американските сили в Близкия изток Тим Хокинс каза, че мериканските военни са нанесли много повече щети на Иран, отколкото са получили, като САЩ са ударили повече от 13 500 цели