Водещи британски артисти, сред които Мик Джагър, Кейт Буш и Пол Маккартни, призоваха Киър Стармър да защити човешките права на творците и да защити тяхното творчество преди сключването на технологично споразумение между Великобритания и САЩ по време на посещението на Доналд Тръмп.
В писмо до премиера те твърдят, че Лейбъристката партия не е успяла да защити основните права на артистите, като е блокирала опитите да се принудят фирмите за изкуствен интелект (ИИ) да разкрият какъв материал, защитен с авторски права, са използвали в своите системи.
Висши фигури от американската технологична индустрия придружават американския президент по време на неговото държавно посещение, където се очаква да бъде обявен технологичен пакт между Великобритания и САЩ, обхващащ области като ИИ, съобщи в. „Гардиън“.
Елтън Джон, един от подписалите писмото, заяви, че предложенията на правителството да позволи на компаниите за ИИ да обучават своите системи на защитени с авторски права произведения без разрешение „отваря широко вратата за кражба на творчеството на един артист“.
„Няма да приемем това. И няма да позволим на правителството да забрави предизборните си обещания да подкрепи нашите творчески индустрии“, добави музикантът.
Сред останалите подписали писмото са Ани Ленъкс, писателката Антония Фрейзър и актьорът и драматург Куаме Куей-Арма. Сред творческите организации, подкрепили писмото, са Асоциацията на новинарските медии, която представлява издателите на новини, включително собственика на „Гардиън“ – Guardian Media Group, Обществото на лондонските театри и британските театри и Mumsnet. Общо има над 70 подписали писмото.
В писмото се твърди, че законът за авторското право се нарушава „масово“ от технологичните компании за създаване на модели на ИИ и се повдига въпроса за отказа на правителството да приеме изменения в неотдавнашния законопроект за данните (използване и достъп), който би принудил фирмите за ИИ да разкрият какъв материал, защитен с авторско право, са използвали в своите системи.
Такава стъпка „активно пречи“ на творците да упражняват своите човешки права, се казва в писмото, позовавайки се на Международния пакт на ООН за икономически, социални и културни права (ICESCR), Бернската конвенция за защита на литературните и художествените произведения и Европейската конвенция за правата на човека – последната приложима в Обединеното кралство чрез Закона за правата на човека.
В писмото се посочва разпоредба в ЕКПЧ, според която „никой не може да бъде лишен от своето имущество, освен в обществен интерес“, като се добавя, че отмяната на измененията нарушава правата на гражданите на Обединеното кралство съгласно ICESCR на „защита на моралните и материални интереси, произтичащи от всяко научно, литературно или художествено произведение, на което те са автори“.
„Официалната позиция на правителството показва шокиращо безразличие към масовите кражби и пълно нежелание да прилага съществуващото законодателство за защита на човешките права, заложени в ICESCR, Бернската конвенция и ЕКПЧ“, се казва в писмото.
Лейбъристите са в конфликт с творческата общност на Обединеното кралство откакто започнаха консултации за реформа на закона за авторското право. Предпочитаният вариант е да се позволи на компаниите за ИИ да използват произведения, защитени с авторско право, без да искат разрешение от собственика – освен ако той не изрази желание да се откаже от процеса. Правителството заяви, че това вече не е предпочитаният вариант и свика работни групи – съставени от представители на творческия сектор и сектора на ИИ – за да намерят решения на проблема.
Бийбън Кидрон, независимият член на Камарата на лордовете, който внесе поправките в законопроекта за данните, каза, че работните групи са „препълнени“ с американски интереси – сред членовете им са разработчикът на ChatGPT OpenAI и Meta на Марк Зукърбърг. Тя посочи неотдавнашните споразумения на правителството с Google и OpenAI като доказателство за продължаващите близки отношения с американските технологични компании. Кидрон подчерта, че неспазването на авторското право нарушава човешките права на артистите.
„Много е жалко, че се стигна дотук, но като дават приоритет на краткосрочните перспективи на обявите за центрове за данни и търговските споразумения, те съзнателно подкопават основите на творческите индустрии в Обединеното кралство“, заяви тя.
Говорител на британското правителство каза, че опасенията на творческите индустрии относно авторските права се вземат „на сериозно“ и до края на март следващата година ще бъде публикуван доклад за въздействието на потенциалните промени.
„Не са взети никакви решения, но ние се фокусираме както върху подкрепата на притежателите на права, така и на творците, като същевременно се уверяваме, че AI моделите могат да бъдат обучавани на висококачествен материал в Обединеното кралство“, обясни говорителят./ БГНЕС


Коментари (0)