Главното летище на Белгия, "Завантем", беше принудено да спре временно полетите в четвъртък вечерта, след като наблизо бяха забелязани дронове. Те бяха видяни и над военна база.
Главното летище на Белгия "Завантем", беше принудено да спре полетите временно в четвъртък вечерта, след като наблизо бяха забелязани дронове
Великобритания предоставя военна подкрепа на Белгия след серия от предполагаеми руски нахлувания на дронове в нейното въздушно пространство, заяви новият началник на отбраната.
Сър Ричард Найтън каза пред Би Би Си, че неговият белгийски колега е поискал помощ по-рано тази седмица и че оборудване и персонал са на път.
Главното летище на Белгия, "Завантем", беше принудено да спре временно полетите в четвъртък вечерта, след като наблизо бяха забелязани дронове. Те бяха видяни и на други места, включително и над военна база.
Найтън каза, че не е известно със сигурност дали нахлуванията идват от Русия, но добави, че е „правдоподобно“ да са били наредени от Москва.
В изявление министърът на отбраната Джон Хийли заяви: „С нарастването на хибридните заплахи, нашата сила се крие в нашите съюзи и в колективната ни решимост да защитаваме, възпираме и пазим нашата критична инфраструктура и въздушно пространство“.
Белгия засече още дронове над европейски институции в столицата
Наред със съюзниците от НАТО, той обясни, че Обединеното кралство ще помогне на Белгия, „като предостави нашето оборудване и възможности“, които според него вече се разполагат. В петък германското министерство на отбраната потвърди, че ще подкрепи Белгия с мерки срещу дронове след искане от Брюксел.
Около 3 хил. пътници на Brussels Airlines бяха засегнати от прекъсването на полетите, а превозвачът заяви, че е изправен пред „значителни разходи“ от отмяната или отклоняването на десетки полети.
Германският министър на отбраната Борис Писториус и белгийските служби за сигурност заявиха, че подозират Русия, но белгийският министър на отбраната Тео Франкен преди това призна, че липсват съпътстващи доказателства.
Още от Свят
Няма гориво, няма светлина, няма туристи: Украйна превръща Крим в бреме за Путин
Украйна развенчава основния мит на Путин за сила и стабилност
С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си
Ръководството и активистите на „Яблоко“, която е единствената партия против войната в Украйна, са обект на преследвания в различни региони - мероприятията на партията биват проваляни, образуват се наказателни и административни дела
Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна
Външният министър на Русия директно атакува изявление на Марко Рубио, според който в Аляска не са сключили споразумение, а само са обсъдили предложения как да бъде прекратен конфликта в Украйна