7 Август, 2026

Британският премиер пристигна в Тел Авив за среща с премиера Бенямин Нетаняху и президента Ицхак Херцог

Британският премиер пристигна в Тел Авив за среща с премиера Бенямин Нетаняху и президента Ицхак Херцог
Риши Сунак

Напрежението в Близкия изток не спада въпреки посещението на американския президент в Израел. Джо Байдън все пак обяви, че е договорил с Египет пропускането на хуманитарна помощ през граничния пункт "Рафа". Това е единственият граничен пункт с Ивицата Газа, който не се контролира от Израел, но в момента е затворен. Не се очаква конвоят с камиони да бъде пропуснат преди петък.

Ден след експлозията в болницата „Ал-Ахли” в град Газа и взаимните обвинения между радикалната групировка „Хамас” и израелската армия, обстановката остава изключително напрегната и нестабилна. Според Израел и Съединените щати причината е неуспешно изстрелване на ракета от ислямистки бойци в Газа, които обаче отрекоха да носят отговорност. В края на посещението му в Израел Джо Байдън съобщи, че Египет се е съгласил да отвори граничния си пункт с Ивицата Газа. Така през „Рафа” ще бъдат пропуснати камиони с помощи, за да се облекчи хуманитарната криза за палестинците в анклава. „Ще бъдат пропуснати до 20 камиона. Преговорите, които водих,  бяха много тежки. Искам да изведем колкото се може повече от камионите. Там има, предполагам, 150 или нещо подобно. Не всички от тях ще минат на първия етап. Ако има втори, ще видим как ще се развият нещата. Въпросът е, че ако „Хамас” конфискува помощта или не ѝ позволи да премине, тогава тя ще бъде прекратена, защото няма да изпращаме никаква хуманитарна помощ на „Хамас”. Това е ангажимент, който съм поел. В крайна сметка египетският президент Сиси заслужава истинско признание”, каза американският държавен глава.

Междувременно на посещение в Израел днес пристигна британският премиер. Риши Сунак ще се срещне с премиера Бенямин Нетаняху и президента Ицхак Херцог преди да отпътува към други столици в региона. Съветът за сигурност на ООН отхвърли внесена от Бразилия проекторезолюция, която осъжда войната между „Хамас” и Израел и "ужасните терористични атаки" на групировката. Текстът беше подкрепен от 12 от общо 15-те страни в Съвета за сигурност. Русия и Великобритания се въздържаха, а Съединените щати гласуваха "против". „Съединените щати са разочаровани, че в тази резолюция не се споменава правото на Израел на самозащита”, посочи постоянният представител на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфилд.
Сподели:
Залужни предупреждава: НАТО изостава, докато Русия неутрализира западни оръжия в Украйна

Залужни предупреждава: НАТО изостава, докато Русия неутрализира западни оръжия в Украйна

По неговите думи Алиансът разполага с военна техника, с която окупаторите все още не са сблъскали

Руската офанзива в Украйна рязко се забави, Путин сменя ключови генерали

Руската офанзива в Украйна рязко се забави, Путин сменя ключови генерали

Руският Генерален щаб е обещал на президента миналата година, че украинският фронт ще се срине бързо и Константиновка, Дружковка, Славянск и Краматорск ще преминат под руски контрол, но това реално не се случи

Политически трусове в Германия: Идва ли краят на управлението на Мерц само година като канцлер?

Политически трусове в Германия: Идва ли краят на управлението на Мерц само година като канцлер?

В анализ на Politico са очертани два сценария - неговото принудително сваляне и доброволното оттегляна на Фридрих Мерц от властта

Коментари (0)