21 Февруари, 2026

Британско списание публикува резултатите от изследванe на руската ваксина срещу Covid-19

Британско списание публикува резултатите от изследванe на руската ваксина срещу Covid-19

Оценката е направена от 5 независими рецензенти в съответствие с всички международни правила

Авторитетното британско научно списание "Лансет" публикува резултатите от изследванията на руската ваксина "Спутник V" срещу COVID-19, създадена от института "Гамалея". В публикацията се посочва, че препаратът е 100 процента ефективен, съобщават световните агенции и Интерфакс.

Резултатите от двете изпитания, проведени през юни-юли тази година с участието на 76 души, са приветствани от Москва като отговор към критиците, съобщава Ройтерс.

Сп. "Лансет" предоставя подробни данни от първата и втората фаза на клиничните изпитания. Отбелязва се, че всички доброволци са развили стабилен хуморален и клетъчен имунен отговор. Освен това отчетеното ниво на антитела е 1,5 пъти по-високо в сравнение с това на преболедували инфекцията, предава БТА.

Според директора на института "Гамалея" Александър Гинцбург, публикацията за руската ваксина е оценена от петима независими рецензенти в съответствие с всички международни правила. Материалът е придружен от коментари, които институтът счита за "честни и премерени", съобщава Интерфакс.

Отбелязва се също, че сп. "Лансет" възнамерява да продължи поредицата публикации за руската ваксина. Планира се и публикуването на резултатите от третата фаза на клиничните изпитания, която трябва да започне скоро в Москва. В нея ще участват 40 хиляди доброволци.

Сподели:

Коментари (0)

Изследване доказва защо яйцата са толкова полезни за здравето

Изследване доказва защо яйцата са толкова полезни за здравето

Малко са естествените храни, които са естествен източник на витамин D, който е много важен за поддържането на костната система, мозъка и ограничаване растежа на раковите клетки

The Guardian: Опасна тропическа инфекция застрашава почти цяла Европа

The Guardian: Опасна тропическа инфекция застрашава почти цяла Европа

Вирусът може да се предава от тигрови комари при значително по-ниски температури, отколкото учените са предполагали досега

Четенето и ученето стопяват с почти 40% риска от деменция

Четенето и ученето стопяват с почти 40% риска от деменция

Състоянието се проявява по-късно при умствено активните хора – болестта на Алцхаймер средно на 94 години, срещу 88 години при по-малко активните. Лекото когнитивно нарушение настъпва със 7 години по-късно.