2 Февруари, 2026

Британското разузнаване: Инфлацията изяжда военния бюджет на Путин

Британското разузнаване: Инфлацията изяжда военния бюджет на Путин

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кремъл ще трябва да похарчи повече пари, за да изпълни целевите показатели за тази година, съобщават анализаторите 

Британските анализатори отбелязват, че реалната инфлация в Русия почти сигурно ще надхвърли планираните от Централната банка 4%. Дори рекордно високият основен лихвен процент на ЦБ, който в момента е 21%, не успява да ограничи инфлацията.

Високите лихви по кредитите затрудняват дейността на руския бизнес. Британското разузнаване прогнозира увеличение на фалитите сред руските предприятия, работещи в гражданския сектор. Това още повече ще засили зависимостта на руската икономика от военно-промишления комплекс.

Ситуацията в руската икономика: последни новини

Както по-рано писа УНИАН, руската икономика е пряко зависима от войната в Украйна. Въпреки че инвазията нанесе сериозни щети на икономиката на Русия, единственият ѝ двигател в момента остава ВПК, който осигурява продължаването на бойните действия.

Също така беше съобщено, че въпреки високите общи показатели за растеж, частта от руската икономика, която не е свързана с отбраната, е в състояние на стагнация от средата на 2023 г. Опасността се крие в обема на кредитите, налети в отбранителната индустрия, като голяма част от тях са взети с плаващи лихвени проценти. Кредитната криза започна още през ноември-декември. Банките се опитват да прикрият тежката ситуация, като незабележимо преструктурират необслужваемите дългове.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп с крачка назад,  надявал се да постигне споразумение с Иран

Тръмп с крачка назад, надявал се да постигне споразумение с Иран

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей определи последните протести като „преврат“, като предупреди, че американска атака би довела до широкомащабен конфликт

Медведев иска главата на Зеленски, може да хвръкне неговата: Анушка вече разля олиото

Медведев иска главата на Зеленски, може да хвръкне неговата: Анушка вече разля олиото

Освен това Медведев коментира и придвижване „по-близо до Русия“ на американски атомни подводници, които Тръмп му изпрати

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

„Арестът на генерала Чжан Юся, близък съюзник и приятел от детството, когото китайският лидер наричаше „по-голям брат“, премахва всички вътрешни авторитетни гласове, които биха могли да попречат на Си да предприеме каквито и да било действия срещу Тайван