17 Август, 2026

Британското разузнаване: Руската армия е поразена от корупция, тя подкопава нейната ефективност

Британското разузнаване: Руската армия е поразена от корупция, тя подкопава нейната ефективност

Корупцията в руската армия значително подкопава нейната ефективност. Напредък в борбата с подкупите в близко бъдеще е малко вероятен, предава РБК-Украйна, позовавайки се на последния доклад на британското разузнаване, публикувано в социалната мрежа "X".

Тези изводи се налагат след внимателен анализ на статия за корупцията в руската армия, публикувана в руското издание "Верстка". В нея са описани модели на корупция и система за подкупи, използвани от руски военни и техните командири.

Подкупи са били давани или искани за различни "услуги“ – почивка, удостоверяване на физическа годност, военно звание, шофьорска книжка и избягване на наказание за използване на смартфони или пиянство.

След февруари 2022 г. обхватът на "услугите“ значително се разширява, като вече се приемат подкупи за удостоверения и награди за участие във войната срещу Украйна, за избягване на конкретни бойни задачи.

"Верстка“ публикува и текущите тарифи: руските командири изискват от 40 000 рубли, за да не изпратят някого на фронтовата линия, до 1 милион рубли за удостоверение за раняване.

"Корупцията отдавна е проблем в руските въоръжени сили. Журналистът Дмитрий Холодов разследва корупцията сред военните още през 90-те години на миналия век и беше убит в Москва от бомба в куфарче през октомври 1994 година. Корупцията вероятно ще подкопава значително ефективността на руската армия. И вероятността да бъде постигнат значителен напредък в намаляването на корупцията е съвмен минимална“, се казва в доклада на британското разузнаване.
Сподели:
Тръмп отново предупреди: Иран не може да има ядрено оръжие

Тръмп отново предупреди: Иран не може да има ядрено оръжие

"Цел номер едно е и винаги ще бъде Иран да не може да има по никакъв начин ядрено оръжие"

ВСУ нанесоха удар по център за изстрелване на ударни дронове в окупирания Крим

ВСУ нанесоха удар по център за изстрелване на ударни дронове в окупирания Крим

Както съобщи Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна, в нощта срещу 17 август 2026 г. украинските сили са атакували редица важни военни цели на руските окупационни войски.

Ердоган: Очакваме Тръмп да изпълни обещанието си за продажбата на самолетите F-35

Ердоган: Очакваме Тръмп да изпълни обещанието си за продажбата на самолетите F-35

САЩ бяха наложили санкции на страната и я бяха изключили от програмата за самолетите от пето поколение F-35, след като през 2019 г. Анкара закупи руски системи за въздушна отбрана С-400

Коментари (0)