8 Май, 2026

Британското разузнаване: Кремъл се опитва да подкупи руските военни, за да продължат войната

Британското разузнаване: Кремъл се опитва да подкупи руските военни, за да продължат войната

Подписани са два закона, които може да имат негативни последици за икономиката на Русия

"Кремъл се опитва да подкупи руските военни, за да продължат войната срещу Украйна, както и да насърчи руснаците да се присъединят към армията. Но това може да има последствия за икономиката на Руската федерация. Това посочва британското разузнаване в доклад на Министерството на отбраната на Великобритания, публикуван в социалната мрежа Х (Twitter). 

"На 6 април руският президент Владимир Путин подписа два закона за подкрепа на военнослужещи, воюващи срещу Украйна, и техните семейства.

Първият закон освобождава наборниците и доброволците от плащане на лихви по потребителски заеми и им дава "кредитни ваканции". Това произтича от закон от октомври 2022 г., който освобождава наборниците и другите участници в руската война в Украйна от глоби за закъснели плащания за жилища, комунални услуги, заеми и задължения по кредитни карти", пише британското ведомство.

"Вторият закон, подписан от Владимир Путин, промени трудовия кодекс на Русия и забранява на работодателите да уволняват вдовици на руски военнослужещи в рамките на една година след смъртта на съпруга им", се посочва в доклада на британското разузнаване.

Военни анализатори коментират, че Кремъл вероятно е въвел тези закони с надеждата да успокои руските военнослужещи, да стимулира финансово повече новобранци да се присъединят към войната в замяна на държавни плащания, както и да ограничи критиките от съпругите на загинали военнослужещи.

Британското разузнаване отбелязва още, че "всеки платен отпуск може да има дългосрочни последици, в кратък срок, за икономическото състояние и перспективите на Русия".
Сподели:

Коментари (0)

Стармър за изборите в Англия: Загубихме брилянтни кандидати и това боли

Стармър за изборите в Англия: Загубихме брилянтни кандидати и това боли

Броенето на гласовете продължава, като за момента има вероятност победител де е "Реформирай Обединеното кралство" на Найджъл Фарадж

Иран пренасочи към свойте брегове санкциониран от САЩ петролен танкер

Иран пренасочи към свойте брегове санкциониран от САЩ петролен танкер

„Военноморските сили на Ислямска република Иран, чрез специално планирана операция в Оманския залив, задържаха нарушилия правилата танкер Ocean Koi.“

Фон дер Лайен поздрави Радев и му пожела общ път за България и Европа

Фон дер Лайен поздрави Радев и му пожела общ път за България и Европа

Председателят на Европейската комисия посочи, че в момент на дълбоки геополитически промени България и Европейският съюз имат силен дневен ред за съвместна работа