Катар: Ако „Хамас“ открие жени и деца, похитени от други групировки, примирието може да се удължи
Списъкът на Израел включва 90 жени и деца
Премиерът на Катар шейх Мухамад бин Абдулрахман ал Тани заяви в интервю за Financial Times, че над 40 израелски заложници са държани от други групировки в ивицата Газа. Усилията по продължаване на временното примирие между Израел и „Хамас“ зависят от това дали групировката ще може да открие жени и деца, похитени от отделни въоръжени лица или други групировки.
По думите на Ал Тани, примирието може да бъде продължено, ако „Хамас“ успее да използва паузата в бойните действия, за да намери такива заложници, предаде Би Би Си.
„Засега нямаме яснота дали те може да бъдат открити“, отбелязва Ал Тани.
По думите му, Израел е предоставил на Катар списък с над 90 жени и деца, похитени по време на нападението на Хамас „срещу“ Израел на 7 октомври.
Премиерът на Катар допълва, че Израел е готов да удължи временното примирие, ако има доказателства, че в рацете на „Хамас“ има още жени и деца, които да бъдат освободени, но не смята да обещава на „Хамас“ нищо повече от това.
Шейх Мухамад допълва, че споразумението за примирието е включвало 50 жени и деца, защото именно толкова са се намирали в ръцете на „Хамас“.
По думите му, от „Хамас“ са заявили на Катар, че останалите заложници били взети от други групировки и от палестинци, които нахлули на територията на Израел след “Хамас“.
От началото на примирието „Хамас“ освободи 39 жени и деца и 18 чужденци. Израел освободи от своите затвори 117 палестински жени и непълнолетни затворници.
Според шейх Мухамад, заявената от Израел цел да унищожи „Хамас“ и да го изкорени от Газа е нереалистична, като добави, че палестинците в ивицата Газа, и на Западния бряг трябва да имат „политически хоризонт“ за създаването на собствена жизнеспособна държава и да имат едно правителство, което би управлявало двете територии.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
Тръмп към съюзниците от НАТО: Искаме да останем с вас
Американският президент заяви, че на срещата на върха на НАТО в Анкара е имало „много любов“
Марта Кос в Скопие: Преговорите на РСМ с ЕС зависят от промените в конституцията
Тя подчерта, че присъединителният процес не се базира на предварителни гаранции към държавите кандидати, а на доверие, на приетите задължения и тяхното изпълнение
Тръмп: Смятаме да предоставим на Украйна лиценз да произвежда Patriot - не е ли яко?
"После няма да можете да се оплаквате, че не даваме достатъчно"