22 Март, 2026

Британското разузнаване: Русия понася тежки загуби в жива сила в Украйна

Британското разузнаване: Русия понася тежки загуби в жива сила в Украйна

Руснаците хвърлят всичко в офанзивата в Лугански район

Британското военно разузнаване съобщава за тежки загуби в жива сила сред по-младите офицери в руската армия в сраженията в Украйна.

В последната сводка на министерството на отбраната, в която се прави преглед на състоянието на руската армия, се отбелязва, че загубата на голяма част от младото поколение професионални ръководни кадри вероятно ще задълбочи текущите проблеми с модернизирането на подхода към командването и контрола.

Разузнаването прогнозира, че липсата на опитни командири вероятно ще доведе до по-нататъшно спадане на бойния дух и липса на дисциплина в редиците на руските сили. Има достоверни сведения за бунтове в някои поделения на руските сили в Украйна, което е явен сигнал за деморализация, посочват от разузнаването.

В същото време анализаторът по въпросите на отбраната професор Майкъл Кларк заяви в интервю за Би Би Си, че руснаците хвърлят всичко в офанзивата в Лугански район, особено срещу Северодонецк, но без особен успех.

Според Кларк украинските сили са изправени пред много важно решение дали да се опитат да спасят Северодонецк, който скоро ще бъде обкръжен от всички страни, или да се изтеглят на по-безопасно място на запад.

Руските войски подготвят мащабна атака в района на град Славянск, най-важния опорен пункт на украинските сили в Донбас, съобщи междувременно украинският генерален щаб.  Руските действия са насочени и към зоната между Северодонецк и Лисичанск.
Областният управител на Луганска област Сергий Гайдай описа като много ожесточени боевете за Северодонецк, но добави, че засега руските войски настъпват. Гайдай твърди, че са загинали и двама цивилни, а петима са били ранени.
Сподели:

Коментари (0)

Times: Иран притежава ракети, способни да достигнат Лондон и Париж

Times: Иран притежава ракети, способни да достигнат Лондон и Париж

Западноевропейските столици са приблизително на същото разстояние от Техеран, както и военновъздушната база Диего Гарсия на островите Чагос, която Иран обстреля в четвъртък

Associated Press: Как Украйна превърна фронта си в лаборатория за иновации на дронове

Associated Press: Как Украйна превърна фронта си в лаборатория за иновации на дронове

Президентът Володимир Зеленски съобщава, че съюзниците на САЩ в Близкия изток са се обърнали към Украйна за помощ в защитата срещу ирански дронове, същия тип, които Русия е изстреляла с десетки хиляди по време на 4-годишната война

Местните избори във Франция - тест за президентския вот през 2027 г.

Местните избори във Франция - тест за президентския вот през 2027 г.

В Париж в надпреварата за кмет на първо място след  първия тур е социалистът Еманюел Грегоар. На второ място се класира дясната кандидатка Рашида Дати с 25,46 процента, това е значително под очакванията.