27 Април, 2026

Русия остана май без ирански дронове, сменя тактиката си

Русия остана май без ирански дронове, сменя тактиката си

Руската армия вероятно е приоретизирала своите удари от тактически военни цели към удари по медицински заведения, се казва в доклад на британското разузнаване

Русия най-вероятно е "изчерпала настоящия си запас" от ирански бойни дронове. Това се посочва в последния разузнавателен доклад на Министерството на отбраната на Великобритания, съобщава "Ройтерс".

Причината е, че от 17 ноември насам не са оповестявани нови удари с дронове камикадзе. От британското разузнаване обаче уточняват, че Москва вероятно ще "потърси повторно снабдяване".

В някои медии вече излезе информация, че Москва е сключила сделка с Иран за доставката на голям брой дронове, които произвежда, предназначени за войната в Украйна. 

Русия използва безпилотни летателни апарати, произведени в Иран, поне от август тази година. Става въпрос за дронове камикадзе от типа "Шахид-136".

Тези летателни апарати се движат с ниски скорости на ниска височина, което ги прави лесни мишени за конвенционалната противовъздушна отбрана. В същото време е реалистично да се предположи, че Русия е постигнала известен успех в нанасянето на удари с тях.

В доклада на британското разузнаване се посочва още, че Русия "може да се снабди с безпилотни летателни апарати от чужбина по-бързо, отколкото може да произвежда нови крилати ракети в страната".

Министерството смята също, че руската армия е приоретизирала своите удари, преминавайки от "тактически военни цели и украинската електрическа мрежа" към удари по "медицински заведения, превръщайки ги в потенциали мишени". Независимо от това обаче, според британското разузнаване, новият подход "е имал ограничен успех".

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Председателят на Военния комитет на Алианса: САЩ не планират да напускат НАТО или Европа

Председателят на Военния комитет на Алианса: САЩ не планират да напускат НАТО или Европа

Адмирал Джузепе Каво Драгоне остава оптимист и не очаква сериозно оттегляне на Вашингтон от ангажиментите си към Алианса

Снежна буря връхлетя Москва: Спря полети, изкорени дървета и смачка автомобили

Снежна буря връхлетя Москва: Спря полети, изкорени дървета и смачка автомобили

Десетки полети са отменени или забавени на московските летища, като най-сериозно са пострадали полетите на летище „Внуково“

Пробив в сигурността позволи въоръжен мъж да се промъкне в балната зала до Тръмп

Пробив в сигурността позволи въоръжен мъж да се промъкне в балната зала до Тръмп

В същия хотел, където преди 45 години беше прострелян президентът Роналд Рейгън, се оказало изненадващо лесно въоръжен човек да се насочи към балната зала, в която бил президентът на САЩ