4 Май, 2026

Британците в стрес: Откриха втори, още по-заразен мутант на Ковид-19

Британците в стрес: Откриха втори, още по-заразен мутант на Ковид-19

Регистрирани са двама пациенти, пристигнали от Южна Африка

Нов мутант на коронавируса е идентифициран във Великобритания, съобщи министърът на здравеопазването Мат Ханкок.

"Този вирус е още по-заразен и изглежда е мутирал повече от новия, открит наскоро", каза служителят пред репортери, посочва БГНЕС. 

По думите му експертите са регистрирали два случая на инфекция, и двамата пациенти са пристигнали от Южна Африка.

Лондон въвежда ограничения за пътуване до южноафриканската държава, задължителна двуседмична карантина за пристигащите от Южна Африка и тези, които са били в контакт с болните, заключи Ханкок.

По-рано той съобщи за откриването на нов щам коронавирус в източната част на Англия на 14 декември. Щамът е 70% по-заразен, каза той. В същото време учените не са намерили потвърждение, че вирусът е станал по-смъртоносен или влошава хода на болестта.

По-рано днес бе съобщено и за откриване на нов щам на COVID-19 в Малайзия. Както вестник "New Straits Times" пише, позовавайки се на генералния директор на Министерството на здравеопазването в страната Нур Хишам Абдула, щамът е открит сред 60 проби, взети в щата Сабах.

„Тепърва ще разберем повече за клиничното въздействие на този щам, неговото ниво на заразност или агресивност“, добави служителят.

Вчера вечерта ръководителят на "Роспотребнадзор" Анна Попова заяви, че руските ваксини срещу коронавирус са ефективни срещу новите щамове, съобщи РИА Новости.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Новият мирен план на Иран е неприемлив

Тръмп: Новият мирен план на Иран е неприемлив

Това изявление той направи в коментар пред журналиста от израелското издание Kan News Натан Гутман

Мерц: САЩ са централни за НАТО въпреки различията в мненията

Мерц: САЩ са централни за НАТО въпреки различията в мненията

Канцлерът отговори с "няма връзка" на въпроса дали плановете на САЩ да намалят военното си присъствие в Германия имат нещо общо със спора между двамата лидери относно стратегията на Белия дом в Иран

Al Jazeera: Иран е предложил на САЩ триетапен план за прекратяване на войната

Al Jazeera: Иран е предложил на САЩ триетапен план за прекратяване на войната

Той включва задължение за ненападение, включително от страна на Израел, за да се гарантира, че конфликтът няма да бъде подновен.