27 Април, 2026

CNN: Броят на лъвове в Индия расте, за радост на еколозите, но това е и смъртна опасност

CNN: Броят на лъвове в Индия расте, за радост на еколозите, но това е и смъртна опасност

Снимка: архив

„Този ​​лъв грабна детето, най-малкото ми, и си тръгна. Семейството ми опита всичко, за да го спаси", разказва местният жител Хийра Аджнера

Броят на лъвове в Индия расте, за радост на еколозите, но това е и смъртоносен проблем

Петгодишният Пулсинг Аджнера играел с братята си на поле близо до дома им в западния индийски щат Гуджарат, когато лъв „изскочил от нищото“, каза опечаленият му баща пред CNN.

„Този ​​лъв грабна детето, най-малкото ми, и си тръгна. Семейството ми опита всичко, за да го спаси. Хвърляха камъни по лъва и няколко дървени пръчки, но той го завлече в джунглата“, каза Хийра Аджнера. Тялото на момчето по-късно беше намерено.

Пулсинг беше един от седемте души в Индия, убити от лъвове през годината до юни 2025 г., с което общият брой на фаталните нападения за пет години достигна над 20. Нападенията срещу добитък почти са се удвоили през същия период, съобщиха представители на Гуджарат пред CNN.

С отличителна тъмна грива и уникални гънки на кожата по корема си, азиатските лъвове са малко по-малки от африканските си братовчеди. Някога са обитавали Близкия изток и Азия, но сега Гуджарат е дом на последната популация на диви азиатски лъвове в света.

Лъвовете са били ловувани до ръба на изчезване в Индия, преди да бъде въведена забрана за убиване на котки в Гуджарат преди век. Последните усилия за опазване на вида доведоха до увеличаване на популацията на лъвовете в щата с 30% до 891 през последните пет години.

Природозащитниците казват, че голяма част от успеха произтича от уникалната връзка между човек и лъв, при която местните жители печелят от присъствието на лъвове, а на лъвовете им се дава пространство за разходка. Но тази симбиотична връзка става рискована с нарастването на популацията на лъвовете.

„Лъвове са откривани в паркингите на мазета на хотели... върху покривите на домовете на хората. Те почиват на тераси. Седят там и реват“, казва експертът по дивата природа Рави Челам, координатор на мрежата за опазване на околната среда Biodiversity Collaborative.

„В момента, в който един лъв се премести в доминирани от човека местообитания, вероятността (да нападне хора) просто се увеличава“, каза той.

Повече от десетилетие Челам и други природозащитници настояват правителството на Гуджарат да премести някои лъвове във второ местообитание извън щата.

Но лъвовете в Гуджарат не са отишли ​​никъде и броят им продължава да расте – създавайки потенциал за конфликт – въпреки решението на Върховния съд, което нарежда на правителството да ги премести.

Разрастваща се популация
Националният парк Гир – защитена зона с площ от 545 квадратни мили, приблизително колкото град Лос Анджелис – е създаден през 1965 г., за да защити застрашените видове, включително азиатските лъвове. Повечето от азиатските лъвове в Гуджарат сега живеят извън границите на парка, смесвайки се с хората в градове и села.

„Теоретично, това е история на успех, защото това е била цялата цел на природозащитния проект – да се увеличи броят на индивидите от този вид“, каза пред CNN природозащитникът от Гуджарат Джехан Бхуджвала.

Планът за преместване
Челам е сред група природозащитници, които настояват правителството да премести част от лъвовете в резервата за диви животни Куно в централния индийски щат Мадхя Прадеш. Проучване, проведено от него и други учени преди три десетилетия, установява, че това е подходящо местообитание за опазване на лъвовете.

Призивът беше в основата на съдебна битка, заведена съвместно от Центъра за екологично право и Световния фонд за природата на Индия срещу правителството през 1994 г., за да се принудят местните власти в Гуджарат да действат. През 2013 г. Върховният съд на Индия се произнесе в полза на екологичните групи, като нареди на Министерството на околната среда да предприеме „спешни стъпки за повторното въвеждане на азиатските лъвове от горите Гир в Куно“.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

ООН се реформира или загива, предупреди предложената за наследник на Гутериш - Еспиноса

ООН се реформира или загива, предупреди предложената за наследник на Гутериш - Еспиноса

Еспиноса, която е бивш председател на Общото събрание на ООН и министър на външните работи и отбраната на Еквадор, казва, че ООН е „изправена пред криза“, но е убедена, че „светът не може да живее без“ институцията

„Народният съд“ в България: Ново изследване поставя под въпрос установени исторически тези

„Народният съд“ в България: Ново изследване поставя под въпрос установени исторически тези

Днес ще бъде представен Том 1 на сборника „Народният съд в България (1944–1945). Герои и антигерои“, който, стъпвайки на нови данни, дава по-пълна и обективна картина на един от най-спорните периоди в новата българска история

Министерски съвет отива на „Белене“ - жертвите не искат венци и фанфари, а държавата да си влезе в ролята на собственик

Министерски съвет отива на „Белене“ - жертвите не искат венци и фанфари, а държавата да си влезе в ролята на собственик

Бивши концлагеристи, последните жертви от лагера са изпратили преди повече от две седмици до Министерския съвет искане да защити държавните интереси на мястото на бившия концлагер на остров Персин – публична държавна собственост, защото общината се готви да „възстанови“ цял лагер – тип бутафория