5 Декември, 2025

Юнкер: След 14 години няма причина да говорим за разлика между Източна и Западна Европа

Юнкер: След 14 години няма причина да говорим за разлика между Източна и Западна Европа

Жан-Клод Юнкер

Повод за коментара му бяха намеците за дискриминация при избора на Париж и Амстердам за домакини на две европейски институции

Европейската комисия не открива дискриминация към Централна и Източна Европа по повод снощното решение на Съвета на Европейския съюз две общностни агенции, разположени в Лондон, да бъдат преместени в Париж и Амстердам, предаде БТА. 

Решението бе взето от 27 министри на външните работи по единодушно одобрена система, посочи говорител на институцията. Преместването на двете агенции се налага покрай решението на Великобритания да напусне ЕС.

Съветът на ЕС снощи отхвърли с гласуване предложенията на София, Букурещ, Братислава, Атина, Барселона, Бон, Брюксел, Копенхаген, Дъблин, Хелзинки, Лил, Малта, Милано, Порто, Стокхолм, Виена, Варшава и Загреб за домакинство на Европейската агенция по лекарствата.

Еврокомисията и нейният председател Жан-Клод Юнкер многократно отбелязаха, че 14 години след разширяването на ЕС (през 2004 г. - бел. кор.) няма причини да се говори за разлики между Изтока и Запада.

Еврокомисията работи за единство в ЕС, нашата задача бе единствено да оценим подадените предложения за домакинство на агенциите, допълни говорителят на ЕК.

Сподели:

Коментари (0)

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Разногласия възникват на фона на трудности в Европейския съюз относно това дали да се използват замразените руски активи за помощ на Украйна и в каква форма.

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Селакович е заподозрян в две престъпления – злоупотреба със служебно положение и подправяне на служебен документ.

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Икономиката на Европейския съюз и еврозоната е ускорила темпа си на растеж през третото тримесечие на 2025 г.