21 Май, 2026

Брюксел обмисля нови правила за проверките в Шенгенското пространство

Брюксел обмисля нови правила за проверките в Шенгенското пространство

Към настоящия момент контрол по вътрешните граници в Шенгенското пространство може да бъде въведен само със специално разрешение

Комисарят по миграция, вътрешни работи и гражданство Димитрис Аврамопулос сподели пред германския вестник Die Passauer Neue Presse, че Брюксел обмисля нови правила за проверките в Шенгенското пространство.
„Сигурносттана европейците трябва да бъде приоритет и в ЕК обмисляме дали настоящите правила за Шенгенското пространство трябва да бъдат адаптирани към променената ситуация“, подчерта гръцкият политик. 
„Трябва да разграничаваме вътрешноевропейските проверки, свързани с бежанската криза от 2015-2016 г. от тези, които са въведени от съображения за сигурността“, предупреди Аврамопулос, допълвайки, че поради тази причина се намира в непрекъснат контакт с вътрешните министерства на държавите от ЕС и е „отворен към нови предложения“.
Проверките по границите на някои от страните от Общността бяха въведени за първи път през септември 2015 г., в разгара на бежанската криза. Към настоящия момент контрол по вътрешните граници в Шенгенското пространство може да бъде въведен само със специално разрешение, припомнят от редакцията.
Сподели:

Коментари (0)

Скопие внесе искане за референдум за вписване на българите в конституцията

Скопие внесе искане за референдум за вписване на българите в конституцията

Виктор Габер е внесъл петиция в парламента на РС Македония, с въпрос, свързан с промените в основния закон на страната, който касае бъдещото членство на страната в ЕС

Германия поиска асоциирано членство за Украйна преди да се присъедини към ЕС

Германия поиска асоциирано членство за Украйна преди да се присъедини към ЕС

Очаква се преговорите да бъдат продължителни, особено по въпросите, свързани със земеделието, тъй като Украйна е голям агропроизводител, което поражда притеснения в някои европейски страни

Пожар изпепели голяма част от остров Санта Роса в Калифорния

Пожар изпепели голяма част от остров Санта Роса в Калифорния

Огънят пламна в петък и е обхванал близо 17 000 акра към вторник вечерта. Той вече е унищожил исторически постройки на острова.