Това обяви еврокомисар Мария Габриел, която откри срещата Startup Europe Summit 2018 днес в София
В края на 2018 ще бъде отворена нова покана за 8 милиона евро в рамките на програмата "Хоризонт 2020" в подкрепа на хъбовете за цифрови иновации в региони, които досега не са достатъчно добре покрити. Това съобщи еврокомисарят за цифровото общество Мария Габриел на срещата Startup Europe Summit 2018 днес в София.
Срещата за пръв път събира повече от 500 души, отбеляза тя. Сред гостите бяха премиерите на Сърбия Ана Бърнабич, на Македония Зоран Заев и на Черна гора Душко Маркович и вицепремиерът на Косово Енвер Ходжай.
"Позволете ми да дам пример с България. Европейският инвестиционен фонд е подписал 11 споразумения с финансови посредници, което ще задейства 1.2 милиарда евро като инвестиции и ще финансира около 7000 компании – главно малки и средни предприятия", каза Габриел и посочи, че освен това инвестициите от плана "Юнкер" са се повишили от 10 на 283 млн. само за пет години.
Стартъпите могат също да разчитат на хъбовете за цифрови иновации, тоест местата където компаниите – особено малките и средните предприятия, стартъпите и дружествата със средна капитализация, могат да получат помощ, за да подобрят своя бизнес, производствен процес, продуктите и услугите си и да приспособят своите бизнес модели към цифровата ера, обясни Габриел. Два хъба в София и един във Варна се възползват от програмата за обучение на ЕК.
На срещата организации на стартиращи предприятия от България, Хърватия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения подписаха Съвместна декларация за укрепване на системите на технологичното предприемачество. Така те поеха ангажимент заедно със свои колеги от Западните Балкани да си сътрудничат, да обменят добри практики и да осъществяват трансгранични проекти.
Още от Бизнес
Милен Велчев и Николай Василев говорят на различни езици - две царски юпита, два различни прочита на кабинета „Радев“
Единият вижда стабилност в лицето на Гълъб Донев, другият определя бюджета му като „свинщина“ и настоява той да бъде изхвърлен
NYT: Близо 1 млн. фенове на Тръмп са загубили почти 4 млрд. долара от мемкойна $TRUMP
Според изданието моделът на мемкойна е бил структуриран така, че да носи приходи на Тръмп независимо дали цената на токена се покачва или спада.
CNN: Решението на Тръмп да не поднови споразумението с Мексико и Канада създава още повече несигурност
През 2024 г. САЩ са внесли стоки на стойност над 900 милиарда долара от двете съседни страни