3 Март, 2026

БСП даде на Конституционния съд бюджета на НЗОК

БСП даде на Конституционния съд бюджета на НЗОК

Причината е, че с него в преходните и заключителните разпоредби се променят 17 структуроопределящи закона

БСП сезира Конституционния съд за Закона за бюджета на НЗОК. Причината е, че с него в преходните и заключителните разпоредби се променят 17 структуроопределящи закона. 
Депутатът Филип Попов, който е един от вносителите, коментира пред медиите, че практиката на КС сочи, че това е противоконституционно. По думите му не може чрез бюджета на Касата да се променят законите, които нямат нищо общо с него. Сред тях бил и Изборният кодекс.

"Искаме да спрем издевателството над законодателния процес, което се случва постоянно в това Народно събрание", каза Попов. Проф. Георги Михайлов коментира, че много от предложенията в закона уреждат форми на организация на дейността на Министерството на здравеопазването, което няма нищо общо с НЗОК. И отбеляза, че със закона се закрива Фондът за лечение на деца и неговият Обществен съвет, както и че се създава мегаагенция за медицински надзор, която вкарва в себе си дейности, които по думите на проф. Михайлов са "абсолютно противоречиви".

Това са одитът, трансплантационните проблеми и регистрацията на лечебните заведения. Направихме измененията в преходните и заключителните разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК с цел да ускорим условията, при които е необходимо да се извърши реформирането и преструктурирането на здравния сектор, каза пред журналисти по-рано днес министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.

Всички тези промени, които направихме, водят до повишаване на ефективността в разходването на средствата и повишаване на контрола. Ако ние не създадем тази основа, какъвто и модел да въведем от 2020 год., той няма да успее, допълни Ананиев.
Сподели:

Коментари (0)

Отново е 3 март,  българите са разединени – Национален празник или преклонение пред Русия?

Отново е 3 март,  българите са разединени – Национален празник или преклонение пред Русия?

Церемония пред Незнайния воин и заря за 3 март, Йотова приема почетния строй, ще слушаме до втръсване слова за геройствата на "освободителката"

Ще има значителна облачност, на места в сутрешните часове - и мъгли

Ще има значителна облачност, на места в сутрешните часове - и мъгли

Ще духа слаб вятър от север-северозапад и с него ще прониква по-студен въздух

Вили Лилков: Руменрадевият проект е капан за наивни избиратели и за партии, водени от полезни идиоти

Вили Лилков: Руменрадевият проект е капан за наивни избиратели и за партии, водени от полезни идиоти

"Чорапът окончателно ще се разплете, когато се появят листите на кандидатите с дечицата на ДС и бившата партийна номенклатура"