15 Януари, 2026

Унгарското правителство забрани непълнолетни да посещават изложба с ЛГБТИ съдържание

Унгарското правителство забрани непълнолетни да посещават изложба с ЛГБТИ съдържание

Някои от снимките нарушават закон, ограничаващ подобна информация

Унгарското правителство издаде забрана за лица под 18 години да посещават тазгодишната изложба World Press Photo в Будапеща, след като прецени, че някои от снимките нарушават спорен закон, ограничаващ съдържанието за информация, свързана с ЛГБТИ, съобщи „Гардиън“.

Престижната изложба, която се показва в Националния музей на Унгария в Будапеща, всяка година се посещава от над четири милиона души от цял свят. Нейната мисия е да предостави на световната публика визуално отразяване на редица важни събития.

Комплект от пет снимки на филипинската фотожурналистка Хана Рейес Моралес накара крайно десен унгарски депутат да подаде жалба до Министерството на културата, което установи, че те нарушават унгарски закон, забраняващ показването на ЛГБТИ съдържание на непълнолетни. Сега, дори и със съгласието на родителите, лица под 18 години вече нямат право да посещават изложбата.

Фотографиите, които документират общност от възрастни ЛГБТИ хора във Филипините, които от десетилетия споделят един дом и се грижат един за друг, докато остаряват, изобразяват някои членове на общността, облечени в драг и гримирани.

Джумана Ел Зейн Хури, изпълнителен директор на World Press Photo, определи като тревожен факта, че поредицата от снимки, "която е толкова позитивна и приобщаваща", е станала обект на рестрикция от страна на унгарското правителство. Според нея това е първият случай, в който една от изложбите е подложена на цензура в Европа.

"Фактът, че има ограничен достъп за определен тип публика, е наистина нещо, което ни шокира ужасно", каза Хури. "Зашеметяващо е, че става дума за този конкретен образ, за тази конкретна история, и е зашеметяващо, че това се случва в Европа." - добави тя. 

Тамаш Ревеш, бивш член на журито на World Press Photo, който повече от три десетилетия е организатор на изложби в Унгария, заяви, че много от снимките в изложбата - като например отразяването на войната в Украйна - са "хиляди пъти по-сериозни и шокиращи" от серията на Моралес.

Като се има предвид, че около половината от приблизително 50 000 души, които посещават изложбата в Унгария всяка година, са студенти, той каза, че хиляди унгарски младежи няма да могат да разгледат колекцията - дори онези снимки, които не съдържат ЛГБТИ съдържание.

Стъпката да се забрани на младите хора да присъстват на изложбата е поредната, предприета от унгарското правителство, ръководено от националистическия министър-председател Виктор Орбан, за ограничаване на достъпа до материали, които насърчават или изобразяват хомосексуалността за непълнолетни в медиите, включително в телевизията, филмите, рекламите и литературата.

Въпреки че правителството настоява, че законът за "защита на децата" от 2021 г. има за цел да предпази децата от това, което нарича сексуална пропаганда, той предизвика правни действия от 15 държави в ЕС, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен го нарече "позор".

Фотографката Рейес Моралес увери в свое изявление, изпратено по електронната поща, че обектите на снимките ѝ служат като "икони и модели за подражание" на ЛГБТИ хората във Филипините и че те "не са опасни или вредни".

Унгарското министерство на културата не отговори на искането за интервю. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

Неназован израелски официален представител също е заявил, че Тръмп вероятно е взел решение за намеса, макар че мащабите и сроковете все още не са ясни

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да  пиеш

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да пиеш

Както пише Politico, тя е изразила това мнение по време на разговор с лидерите на политическите групи в Европейския парламент

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Ларс Льоке Расмусен призова Вашингтон да се ангажира с „уважително“ сътрудничество по отношение на арктическия остров, който се контролира от Копенхаген