Просрочените задължения на "Топлофикация – София" към "Булгаргаз" са нараснали до 100 млн. лева, като само натрупаните от септември миналата година до юли на настоящата са близо 52 млн. лева. Това съобщи в интервю пред БНР изпълнителният директор на газовата ни компания Николай Павлов.
Още 27 млн. лева дължат и топлофикациите в Бургас, Плевен и Враца. Това може да затрудни плащанията на "Булгаргаз" към доставчика й "Газпром", посочи Николай Павлов.
"Топлофикация - София" следва да заплаща тези просрочени задължения. Очакваме до края на юли да заплати 40 млн. лева, а останалата част до 52 млн. лева, натрупани през есенно-зимния сезон, трябва да бъдат заплатени до края на август", допълни шефът на газовата компания, според когото "посланието е ясно: трябва да се плаща".
Ако не се стигне до плащане, "Булгаргаз" ще предприеме действия по принудително събиране на вземанията, се разбира от думите му. Той обясни, че столичното дружество многократно е предупреждавано, че трябва да си плати доставката на гориво, за да не се налага "Булгаргаз" да събира вземанията си по съдебен ред.
"Топлофикационните дружества формират близо 40% от приходите на "Булгаргаз", което оказва съществено влияние върху финансовата стабилност на обществения доставчик и върху гарантирането на газовите доставки за страната. През годините задълженията им са разклащали финансовата стабилност на "Булгаргаз". Към началото на 2015 година бяха достигнали близо 380 млн. лева. Към днешна дата са в размер на 127 милиона", поясни Николай Павлов.
Енергийният регулатор повиши от 1 юли цената на природния газ, но почти с наполовина по-малко от искането на газовия доставчик.
Междувременно днес общинските съветници от БСП обявиха, че ще поискат изслушване на ръководството на "Топлофикация - София" в комисиите на Столичния общински съвет по икономика.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг