Лекарите препоръчват да се използват репеленти не само за кожата на тялото, но и такива, които са предназначени за импрегниране на дрехите
Истински бум на ухапвания от кърлежи е регистриран в Русе, където само за последните 20 дни вече 107 души, сред които и много деца, са потърсили спешна медицинска помощ
Най-опасните зони остават междублоковите пространства, парковете и районите около детските площадки, където тревните площи още остават неокосени.
Денка Добрева е майка на три деца и не им разрешава да играят пред блока, тъй като тревата около него вече е по-висока от паркираните автомобили, съобщи Българската национална телевизия. Именно там, при последното им излизане, кърлежи нахапали 9-годишния ѝ син.
„Вечер преди баня се проверява цялото тяло. Има кърлежи и в спешното. Няма как аз да го извадя, защото се притеснявам. И спряхме да ходим по детските площадки, за да се предпазим“, сподели майката Денка Добрева.
За проблема обясни д-р Пламен Жеков – медицински директор на УМБАЛ „Медика“. „Кърлежите в природата се хранят с кръв – бозайници, птици, влечуги. Тези животни могат да бъдат преносители или резервоар на определени бактерии или вируси, като в България най-често е лаймската болест, също така марсилската треска. Ако се появят симптоми като температура, болки в мускулите, отпадналост, обрив, да се потърси медицинска помощ.“
Това се наложило и на семейството на майката Руслана преди дни: „Вечерта видяхме кърлежа, но това беше точно при почистване на тази градинка. Отидохме при нашето джипи и той махна кърлежа.“
Фирмата, ангажирана с пръскането срещу кърлежи в града, е започнала да третира наземно площите с препарати още през април. Оттам обаче уточняват, че се обработват само окосените зони. В останалите рискът остава, въпреки че и тази седмица се коси по график, включително и в крайните квартали.
„Високата влажност, свързана с повечето дъждове, избуяването на растителността създават идеални условия за размножаване и е причина за бум на ухапванията от кърлежи“, поясни д-р Пламен Жеков.
Затова медицинските специалисти препоръчват да се използват репеленти не само за кожата на тялото, но и такива, които са предназначени за импрегниране на дрехите.
Още от България
Екатерина Михайлова: Десислава Атанасова да подаде оставка, ако се окажат верни твърденията на Демерджиев
„Конституцията специално за конституционните съдии посочва, че за съдии се избират хора с професионални и нравствени качества“, заяви тя
Демерджиев: Десислава Атанасова забрави да поясни, че е ползвала и дипломатическия си, и личния си паспорт
„Адвокатът на Пеевски – Хамид Хамид, силно се интересува от това кои са служителите, които работят по информацията за полетите. Това ме навява на мисълта, че се прави опит да се оказва натиск върху тези служители“, заяви той.
Божидар Божанов: ГЕРБ нямат друга цел освен да пазят последователно статуквото
Ако иска да не работи за “Прогресивна България”, ГЕРБ трябва да поеме ясна политическа отговорност за провала на възможността, която получиха в рамките на нашата формула за Кабинета Денков