17 Март, 2026

Бундестагът отряза мераците на германски депутат да открие офис в Москва

Бундестагът отряза мераците на германски депутат да открие офис в Москва

Роби Шлунд (вляво)

През 2018 г. Роби Шлунд от "Алтерантива за Германия" беше един от наблюдателите в президентските избори в Русия

Геерманският Бундестаг блокира плановете на депутат от "Алтерантива за Германия" Роби Шлунд да открие свой личен офис в Русия, пише news.bg, позовавайки се на публикация в Дойче веле.

В края на април Шлунд е информирал административния директор на Бундестага Хорст Рисе, че смята да "открие на територията на Руската федерация лично депутатско представителство".

Шлунд е заявил също, че има интерес към развитието на отношенията между двете страни и смята да поддържа връзки с "официални руски институции", с "обществени организации и частни лица".

Той е обявил, че дейността на офиса му в Русия няма да се финансира от депутатската му заплата. Не се съобщава какви са вероятните източници на финансиране.

Същевременно Шлунд е помолил Рисе да му каже дали намеренията му за представителство в Москва могат "да се сблъскат с правно обвързващи пречки от страна на Бундестага".

В отговора си от 15 май административният директор е отбелязал, че депутатски представителства може да се откриват само на територии, които са под германска юрисдикция.

Освен това, плановете му влизат в конфликт с правомощията на федералното правителство, според които то е субектът, отговарящ за "контактите с други държави".

Той смята, че откриването на частен офис е "изцяло лична работа".

Изданието "Der Spiegel", което излиза с публикация по случая в днешния си брой, съобщава, че Роби Шлунд е женен за руска гражданка. През 2018 г. той е посетил Москва по покана на руските власти в качеството на един от седмината наблюдатели от "Алтернатива за Германия" по време на президентските избори.
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Украйна осуети стратегическа офанзива, планирана от Русия за март

Зеленски: Украйна осуети стратегическа офанзива, планирана от Русия за март

Според независими военни експерти настъплението на руските войски наскоро е забавило ход, особено в южните части на страната, къде украинците са успели да си възвърнат и територии

Плаваща бомба в Средиземно море: Аварирал руски танкер заплашва Европа с екокатастрофа

Плаваща бомба в Средиземно море: Аварирал руски танкер заплашва Европа с екокатастрофа

Москва твърди, че корабът е станал мишена на украински морски дронове, насочени от либийското крайбрежие

Ройтерс: Дрон разпали пожар в комплекса на посолството на САЩ в Багдад

Ройтерс: Дрон разпали пожар в комплекса на посолството на САЩ в Багдад

Системата за противовъздушна отбрана C-RAM е свалила два дрона. Мобилните телефони на американското посолство са били изключени, когато от Ройтерс са се обадили за коментар.