5 Декември, 2025

Гларуси на кокили на фестивал в Бургас: Градът се бори за Европейска столица на културата

Гларуси на кокили на фестивал в Бургас: Градът се бори за Европейска столица на културата

Снимка: БГНЕС

Започва фестивалът „Дни на куклите“. Актьорите на кокили крачат с впечатляваща лекота. Наоколо се чуват възгласи: „Виж, виж колко е голям!“ и „Мамо, той ми помаха!“

Морската градина в Бургас диша с ритъма на приказка. На откритата сцена „Охлюва“ започва 12-то издание на Международния фестивал „Дни на куклите“ 

Лек морски вятър носи мириса на сол и глъчката на развълнувана публика. Деца се смеят, докато майки и бащи снимат.

Кукленият празник, който вече е неразделна част от културната душа на Бургас, съобщава zonaburgas.bg.

Още началните минути са като изстрелване в нов свят – премиерата на уличния спектакъл „Бургаски гларуси“ превзема алеята.

Отдалеч се виждат триметровите фигури – величествени бели птици, които сякаш току-що са се откъснали от небето. Крилете им, сътворени с ювелирна прецизност от сценографа Айтен Огюджу, се люлеят в ритъм с вятъра, отразявайки меката вечерна светлина.

Всяка кукла има своя индивидуалност – един гларус е надменен и крачи с царствено излъчване, друг е палав и закача публиката, трети размахва крила и „прелита“ над главите на децата, които възторжено пищят.

Под звуците на закачлива музика, гларусите обикалят около фонтана и централната алея.

Актьорите на кокили крачат с впечатляваща лекота, въпреки предизвикателния бургаски вятър. Наоколо се чуват възгласи: „Виж, виж колко е голям!“ и „Мамо, той ми помаха!“.

Смях, аплодисменти и фотоапарати щракват във всеки момент – публиката е напълно завладяна.

Осъществяването на XII Международен куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ 2025 е в подкрепа на кандидатурата на гр. Бургас за Европейска столица на културата 2032. Заместник-кметът по култура Диана Саватева подчерта, че събитието има дългосрочен смисъл:

„Когато имаме млади хора и като публика, и като участници, това са събития с най-голяма перспектива. Само след седем години тези дечица, които днес са отпред, вече ще са сериозни артисти. Може би сега трудно разбират какво е Бургас 2032, но техните родители и баби и дядовци знаят. Когато семената се посеят още днес, след години ще имаме ново артистично поколение и нова публика.“

Сподели:

Коментари (0)

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Управляващи, синдикати и бизнес ще търсят формула, която да позволи актуализиране на план-сметката така, че да отрази интересите на всички страни

ПП-ДБ с вот на недоверие днес срещу правителството на Желязков

ПП-ДБ с вот на недоверие днес срещу правителството на Желязков

Другата седмица, когато се дебатира вотът, ще има още по-голям протест, заканиха се от коалицията. Мотото ще бъде: „Стига!  Достатъчно! Дайте шанс на бъдещето на България.“

Облачно с валежи и мъгли, значителни дъждове на югозапад

Облачно с валежи и мъгли, значителни дъждове на югозапад

Ще духа умерен, в източните райони и временно силен източен вятър. Максималните температури ще са между 8° и 13°, в София - около 9°.