24 Ноември, 2024

БНР крие колко ще изхарчи от хазната за юбилея си, обяви го за "търговска тайна"

БНР крие колко ще изхарчи от хазната за юбилея си, обяви го за "търговска тайна"

Антон Митов

Справка обаче показва, че за тържеството са отделени 109 031 лв.

Търговска тайна се оказа бюджетът на Българското национално радио (БНР) за отбелязването на 85-годишния юбилей на 25 януари. Това призна и.д. шефът на държавната медия Антон Митов пред DarikNews.bg.

В същото време става въпрос не за търговска, а за обществена медия, която се издържа от бюджета и данъкоплатците. И те имат право да знаят колко ще им струва пищното отбелязване на годишнината.

За тържеството са отделени 109 031 лв. с ДДС - това е видно от справката, с копие от която разполага редакцията. Разбивката по пера показва, че за наем на Операта БНР ще похарчи 18 хил. лв. с ДДС. Организирането на спектакъла пък струва 35 468,40 лв., а заснемането на събитието и мултимедията са на стойност от 35 343 лв., отново с ДДС. Тези пари ще отидат за външна фирма, защото такава е поканена за организатор на честването. БНР ще плати и 4800 лв. за 10 броя видео, предназначено за социалните мрежи, аудио клип на стойност 300 лв. и три медийни публикации за 2880 лв. Голямата награда "Сирак Скитник" е на стойност 3600 лв. с ДДС, а в бюджета влизат и други два приза - за радиожурналистика и за радиопредаване, които са по 2400 лв. с ДДС. За четирима души технически персонал пък са заделени 2880 лв. Наградните тела и гравирането им струват пък 600 лв

Самият Митов обясни, че бюджетът за празника все още не е утвърден, а остават само пет дни до тържеството. "Знам какъв може да излезе, но не е утвърден въобще. Искам да го намаля", побърза да се застрахова за размера му Митов. И.д.шефът на БНР отказа да назове примерния бюджет, от който щял да редуцира средства. Затова и не стана ясно с колко иска да го ореже. "Не мога, ще наруша търговска тайна", бе неговото извинение за премълчаването на сумата. Странно е откога парите на данъкоплатците се явяват търговска тайна, но за претендента да остане за постоянно в шефското кресло на "Драган Цанков" очевидно е неудобно да я назове.

Все пак Митов потвърди, че организатор на юбилейното честване на рождения ден на БНР не е БНР, а външна фирма, чието име също бе спестено. Частната компания е била избрана, защото от известно време в радиото нямало организаторски отдел. "Нямам хора, с които да разполагам. Няма хора, които да могат да го организират. Просто се съкрати звеното и няма кой да го организира", оправда решението Антон Митов.

Според пиара на БНР, Албена Мирошникова, която е и ръководител на проекта за 85-ия рожден ден на БНР и раздаването на наградите "Сирак Скитник", бюджетът щял да се изхарчи не само за една вечер в Операта, но и за още културни прояви през следващите дни, свързани с юбилея. От разбивката се вижда, че не е така. 

Мирошникова отрече и твърдението, че в концерта няма да участват музикалните и изпълнителски състави на държавното радио, а само външни артисти. Според нея на 25 януари в Операта на сцената ще излязат Детският радиохор, Радиодеца и Биг Бендът на БНР. В същото време на заплати в радиото има още три музикални състава, според сайта на БНР, които очевидно са отрязани от шанса да почетат 85-ия рожден ден на националното радио, в което работят на заплата. Явно рожденият ден на БНР ще мине без Симфоничния оркестър, Оркестъра за народна музика и Смесения хор. Но пък за сметка на това на сцената щяла да излезе много известна попгрупа, която редовно е оглавявала класациите на радиото. Името и хонорара й бяха запазени в тайна. Вероятно този път творческа, а не търговска.

Всичко това се прави в момент, когато тече одит на Сметната палата за разхищения и необосновани харчове от бюджетната организация. Още през септември депутати от медийната комисия поискаха ревизията заради информацията за 4 млн. лв. дефицит, натрупани още от времето на по-предишното ръководство, когато начело беше Александър Велев. И той, и Митов в момента се борят да оглавят радиото за постоянно - първият ще бъде изслушан днес от СЕМ, а вторият мина по реда си вчера.
Сподели:

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов