29 Януари, 2026

Бюджетната комисия в НС одобри Закона за въвеждане на еврото

Бюджетната комисия в НС одобри Закона за въвеждане на еврото

Снимка: БГНЕС

За шест месеца ще може левът да се обменя безплатно в евро

Бюджетната комисия в парламента одобри на второ четене Закона за въвеждане на еврото. Според него, левът и еврото ще са валидни валути в обращение един месец след присъединяването на България към еврозоната.

За шест месеца от този период ще може левът да се обменя безплатно в евро, като в малките населени места това ще става в пощенските клонове.

От "Възраждане" поискаха сроковете да бъдат увеличени съответно на три месеца за двойно обращение на валута и една година за безплатна обмяна, но комисията отхвърли това предложение, а министърът на финансите Людмила Петкова обърна внимание, че подобно предложение е "притеснително":

"Пощите са в 2225 места. За БНБ в големите, центровете и банките. По начина, по който го поставяте, това означава, че в държавата има един огромен кеш, който много повече ли е от паричните средства, които са в банките. Това е притеснително, да ви кажа, ако е така."

Сподели:

Коментари (0)

Цветлин Йовчев: Вътрешният министър не е всесилен, не може сам да гарантира честността на вота

Цветлин Йовчев: Вътрешният министър не е всесилен, не може сам да гарантира честността на вота

Той определи сегашните изборни правила като „пълна каша“, отбелязвайки, че непрекъснатите и хаотични промени създават допълнителни предпоставки за нарушения.

Костадинов отправи обвинения към Румен Радев

Костадинов отправи обвинения към Румен Радев

–Ние нямаме претенции към президентката Йотова, очевидно е, че тя продължава това, което е заложено като политическа инерция от страна на бивишия президент Радев“, каза още той. 

Стойчев:  Мръсната изборна кампания е изчепрана като жанр, ДАНС няма какво да научи от архивите на КОНПИ

Стойчев: Мръсната изборна кампания е изчепрана като жанр, ДАНС няма какво да научи от архивите на КОНПИ

По думите му, промените в изборния кодекс се правят с предизборна цел, но няма да имат ефект върху нагласите в обществото. „Трайните, устойчиви промени се правят в началото на мандата, не в края."