"Дефакто решението не означава, че от утре или в следващите седмици ще има промяна. Предстои сериозна подготовка – както организационна, така и информационна", каза кметът на София
Синята и зелена зона все пак ще поскъпнат след като Върховния административен съд отмени решението на предишната инстанция за премахване на по-високите цени
Това обаче не може да се случи веднага. Първо е необходимо Центърът за градска мобилност да смени всички табели и да направи всички нужни промени за прилагането на новите правила за паркиране. Освен това решението на ВАС не е по същество, а единствено обезсилилва определението на Административния съд-София, което спря поскъпването на цените за синя и зелена зона в София, съобщават от Българската национална телевизия.
В позицията на Центъра за градска мобилност се казва още, че те ще изчкат и необходимите юридически процедури по казуса, както и действията на Столичния общински съвет преди да приложи приетото през ноемви разширение и поскъпване.
Това потвърди в позиция и кметът на София Васил Терзиев - решението не води до незабавни промени в режима или цените на зоните за паркиране. "Няма да има промени в зоните за паркиране от утре или в следващите седмици – истинската реформа е в това как средствата се връщат в кварталите", посочи той.
"Дефакто решението не означава, че от утре или в следващите седмици ще има промяна. Предстои сериозна подготовка – както организационна, така и информационна. Центърът за градска мобилност има работа по въвеждането на всяка промяна и ние няма да се действа прибързано", подчерта Терзиев.
Кметът беше категоричен, че ако има промени, те ще бъдат месеци напред във времето, след ясна комуникация и информиране на гражданите. "Не искаме никой да бъде изненадан – независимо в каква посока се тръгне. Ще има информационна кампания и време за подготовка", допълни той.
Поскъпването на синя и зелена зона в София няма да е от утре
Васил Терзиев обърна внимание и на втората, по-съществена част от реформата, която все още е предмет на съдебно разглеждане – докладът, който регламентира как средствата от паркирането се разпределят между Центъра за градска мобилност, Столична община и районите.
"Истинската реформа в паркирането не е в увеличаване на цени или разширяване на обхвата. Истинската реформа е в това всеки район, в който има или се въвежда зона, реално да вижда как средата се подобрява благодарение на средствата от паркирането – повече тротоари, по-добра поддръжка, междублокови пространства, по-добро осветление. Без тази част това не е реформа", заяви кметът.
Още от България
Коларова: Ветото на Радев е унизително, равностойно на голото рамо и заголен крак на външния ни министър
Андрей Гюров е един много слаб кандидат за президент, тук имаме позата на пауна и на подкрепата на един екип от хора
Слънчево и горещо, след обяд - купести облаци, кратки валежи и гръмотевици
Максималните температури ще бъдат предимно между 29° и 34°, в София – около 30 градуса
Горанов: Необходими са разговори за общ кандидат-президент между всички, които се определят като център-дясно
По думите му, ако има единна и ясна кандидатура център-дясно, тя има шансове да спечели изборите, ако няма такава – няма шансове