17 Март, 2026

Чавушоглу открито заплаши Гърция с война пред германския външен министър

Чавушоглу открито заплаши Гърция с война пред германския външен министър

Мевлют Чавушоглу

Хайко Маас подчерта, че „играта с огъня не трябва да се повтаря“

Представители на Атина и Анкара можеше да се договорят да седнат на масата за проучвателни разговори в края на януари, но изглежда турската страна не се отказва от използването на заплашителна реторика, коментират в редакцията на електронното издание на гръцкия ежедневник Protothema.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу открито заплаши Гърция пред гостуващия в Анкара Хайко Маас, министър на външните работи на ФРГ, по време на съвместна пресконференция, цитира гръцкото издание  агенция "Фокус".

„Гърция не трябва да се влияе от други страни и да прави маневри, където си пожелае, и каквито и да било други стъпки. В противен случай не само ще се стигне до инцидент, но ще направим това, което трябва да направим“, предупреди Чавушоглу, фокусирайки се отново върху континенталния шелф на остров Кастелоризо и аргументирайки се, че „Гърция претендира за морско пространство за остров на два километра от Турция“.

„Гърция говори за международното право, но не изпълнява решенията на Международния съд по правата на човека“, добави турският външен министър, твърдейки, че членовете на мюсюлманското малцинство в Тракия „трябва да се наричат турци“.

По отношение на предстоящите проучвателни преговори първият дипломат на Анкара заяви, че „това, което беше обсъдено в предходните 60 кръга, ще бъде обсъдено и в 61-ия“.

Преди посещението си в Турция Хайко Маас подчерта, че „играта с огъня не трябва да се повтаря“.
Сподели:

Коментари (0)

Израел: Убит е началникът на иранската служба по сигурността Али Лариджани

Израел: Убит е началникът на иранската служба по сигурността Али Лариджани

САЩ бяха предложили награда до 10 милиона долара за информация за висши ирански военни и разузнавателни служители, включително Лариджани, като част от списък с 10 фигури, свързани с Корпуса на гвардейците на ислямската революция

Въоръжен застреля двама край летището на Франкфурт

Въоръжен застреля двама край летището на Франкфурт

Двама души са били застреляни в бистро недалеч от летището на Франкфурт, съобщава тази сутрин германската полиция

Китай обяви изпращане на хуманитарна помощ за Иран и Ливан

Китай обяви изпращане на хуманитарна помощ за Иран и Ливан

За решението на страната съобщи говорителят на външното министерство Лин Дзян по време на пресконференция