Вече има преки доказателства, че общественото мнение се влияе от фалшиви наративи, свързани с предстоящите парламентарни избори на 3–4 октомври
Центърът за изследване на онлайн рисковете, инициатива на IT експерти, предупреди за активността на фалшиви акаунти в TikTok в Чехия. Анализът им разкри стотици взаимосвързани профили, които изкуствено увеличават обхвата си до милиони гледания седмично, като споделят и коментират съдържанието един на друг.
Институтът за политика и общество също проследява руската дезинформация в социалните мрежи и съобщава, че е очевидно как пропагандата на Москва залива Чехия.
„Сенчеста кампания“ в полза на проруски групи
В интервю за Чешкото радио експертът по сигурността от института Роман Маца обясни, че все по-голямата зависимост на хората от социалните мрежи неизбежно се пренася в реалния свят и оформя обществените нагласи.
„Ако не искаме нашият мироглед да бъде оформян от някой компютър в Санкт Петербург, трябва да останем бдителни,“ подчерта той.
По думите му вече има преки доказателства, че общественото мнение се влияе от фалшиви наративи, свързани с предстоящите парламентарни избори на 3–4 октомври.
„Съдържанието представлява своеобразна сенчеста кампания в полза на проруски групи и в същото време опит да се навреди на онези политически сили, които не играят по правилата на Русия. Това е опит за влияние върху чешките избори. Не е първият, няма да е и последният – подобни кампании се случват редовно и не само в Чехия“, категоричен е Маца.
Според него целта на тази кампания не е да се насочи към конкретна група, а да оформи общественото мнение като цяло. Съдържанието се разпространява в различни социални мрежи и събира стотици хиляди гледания.
Разпознаването на ботове обаче е трудно: „Днес сме в момент, когато изкуственият интелект за автоматично генериране на съдържание е много напреднал, както и машинните преводи. Затова вече не можем да разчитаме на очевидни правописни грешки или нескопосан език, както беше при т.нар. „нигерийски писма“. Сега е наистина много трудно.“
Кибератаки и уроци от Финландия
Маца предупреждава и за риск от кибератаки по време на изборите – не само дезинформационни кампании, но и опити за пробив в системи като Чешката статистическа служба, саботаж на инфраструктура и дори насочени атаки срещу отделни кандидати.
Сред най-ефективните стратегии за защита, според експерта, е образованието на обществото относно дезинформацията, както показва финландският опит. Във Финландия, например, Русия закри канала „Sputnik“ заради нулев интерес от зрителите и читателите.
„Финландският модел е идеален, но не е приложим за Чехия“, заяви Маца. „Нашето общество е по-поляризирано и изкуствените наративи по-лесно пускат корени. За да се справим с това, трябва да образоваме обществото и да подсигурим надеждна киберсигурност, така че атаките да бъдат ефективно отблъсквани.“/ БГНЕС
Още от Свят
Иран обвърза пълното отваряне на Ормуз със спирането на военните действия в региона
Техеран заяви пред ливанската телевизия „Ал Манар“, че всяко споразумение със САЩ за протока трябва да включва прекратяване на военните действия в Ливан, Газа и Сирия
Експерти вещаят ескалация в Черно море, Русия тества границите на Европа
Според материала на "Политико" някои разузнавателни служби смятат, че поредицата от подобни случаи може да е част от процес, който да доведе до пряка атака на Русия срещу държава членка на НАТО
WSJ: Европа отстъпи крачка назад от крайните зелени цел, сблъсквайки се с новия политико-икономически ред
Континентът напредваше в областта на възобновяемите енергийни източници: вятърната и слънчевата енергия сега представляват 34% от производството на електроенергия, в сравнение с 20% през 2021 г. ЕС все още твърди, че може да достигне нулеви нетни емисии до 2050 г., пише The Wall Street Journal.