Резолюцията е приета с 84 гласа "за", 17 "против", 42 "въздържал се"
Чешкият парламент обяви Русия за най-голямата заплаха за националната сигурност в приета късно снощи резолюция, предаде Дарик с позоваване на ДПА.
В текста се посочва, че терористичният режим в Русия се стреми да разшири сферата си на влияние до Украйна и други европейски държави и извършва военни престъпления, за да постигне целта си.
Следователно, според резолюцията, е необходимо да се продължи помощта за Украйна в борбата ѝ срещу руската агресия.
„Прекратяването на военните доставки от друга страна може да доведе до завладяването и опустошението на Украйна от руския терористичен режим“, се допълва в текста.
Чехия, която е членка на НАТО и Европейския съюз, до момента е предоставила на Киев танкове, бойни хеликоптери и ракетни установки.
Резолюцията беше приета от 84 депутати от управляващата либерално-консервативна коалиция, 17 депутати гласуваха против, а 42 се въздържаха.
Наскоро Прага даде начало на инициатива за набавяне на около 800 000 артилерийски снаряда за Украйна от страни извън Европейския съюз. Германия, Франция и Канада искат да вложат средства в начинанието.
Още от Свят
Скандалът с полските МиГ-29 се разраства, не били читави
Според анализаторите интересът на България не може да служи като доказателство, че самолетите са в добро техническо състояние, както твърди Косиняк-Камиш
Уважение към единия, раздразнение от другия - срещите на Тръмп със Зеленски и Нетаняху
Напоследък Тръмп се държи доста по-уважително с украинския държавен глава от преди, през последните месеци двамата разговаряха многократно в кулоарите на различни международни срещи
Foreign Policy: Ударите по Wildberries проправят пътя към поражението на Русия
В действителност маркетплейсът се е превърнал в един от ключовите канали за снабдяване на руските военни