23 Декември, 2025

Чехия ще получи немски танкове, компенсация за помощта за Украйна

Чехия ще получи немски танкове, компенсация за помощта за Украйна

Чешката армия ще получи 15 танка от Германия, за да замени изпратените в разкъсваната от война Украйна, съобщиха от Министерството на отбраната.

Чешкото правителство е твърд подръжник на Украйна и е изпратило най-малко 62 от своите танкове на Киев от началото на войната, предаде АФП.

Прага също така увеличи разходите си за отбрана и се стреми да модернизира армията си, по-специално с помощта на германски танкове. Очаква се първите от тях да бъдат доставени по-късно през годината.

„Заменяме структурно остарялата съветска техника с нови, модерни машини, които могат да издържат в сегашните условия“, заяви министърът на отбраната Яна Чернохова.

"Чешката армия ще се сдобие с 14 танка „Леопард 2А4“ и една ремонтно-евакуационна машина", каза Чернохова.

Тя благодари на германската страна, че "е в състояние да оцени по този начин помощта ни за Украйна, която е изправена пред брутална руска агресия“.

В рамките на компенсационния пакет за чешките доставки на военно оборудване за Украйна Германия вече подари на Прага 14 танка „Леопард 2А4“ и една ремонтно-евакуационна машина.

През юни чешкото правителство съобщи, че през следващите няколко години ще закупи 77 танка „Леопард“ германско производство. Това е част от споразумение за съвместно закупуване с други европейски държави, за да помогне за намаляване на цените. | БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Готов е основният набор от документи за мирния план

Зеленски: Готов е основният набор от документи за мирния план

"В плана има 20 точки. Може би не всичко е перфектно, но планът съществува. Има гаранции за сигурност между нас, Европейския съюз и Съединените щати – рамков документ."

Турция залови високопоставен деец на Ислямска държава на пакистанската граница

Турция залови високопоставен деец на Ислямска държава на пакистанската граница

Според разследването на Турската разузнавателна служба, Гьорен е пътувал от Турция до района на Афганистан и Пакистан, където е бил в тренировъчни лагери на „Ислямска държава“ и постепенно е израснал до ръководна позиция

ЕС удължава санкциите срещу Русия с още половин година

ЕС удължава санкциите срещу Русия с още половин година

В обхвата на мерките влиза забрана на вноса или трансфера на суров петрол и определени петролни продукти от Русия към ЕС, изключване на няколко руски банки от системата SWIFT и спиране на излъчването и лицензите в Европейския съюз на няколко руски медии