19 Април, 2026

Черен ден: Преди 79 години СССР обявява война на България, за да я окупира и съветизира

Черен ден: Преди 79 години СССР обявява война на България, за да я окупира и съветизира

Окупаторът преминава през София

5 септември 1944 г. ще остане в историята ни като една от най-злокобните дати, а 79 години по-късно нацията не може да преодолее тежките последици от руската окупация. На този ден СССР обявява война на Царство България под претекст, че правителството продължава да подкрепя Германия.

Под заплахата от настъпващата в Румъния Червена армия правителството на Иван Багрянов обявява неутралитет на България във войната между Германия и Съветския съюз. То се разпорежда германските войски да напуснат страната, а отказващите да бъдат разоръжени. СССР обаче не признава обявения от България неутралитет. Същевременно, правителството започва сепаративни преговори за мир с Англия и САЩ, които пропадат поради обявената от страна на Съветския съюз война на България.

На 5 септември 1944 г. Съветското главно командване утвърждава

плана за военно нападение над България

Трети Украински фронт е разположен на румънско-българската граница. Срещу България са насочени 258 000 военнослужещи, 5583 оръдия, 508 танкове и САУ, 1026 самолета и цялата сила на Черноморския флот.

В 20.30ч. Съветският съюз обявява война на България и започва окупацията на държавата. Именно със силата и терора на съветския щик се стига до преврата на 9 септември и съставяне на правителство на Отечествения фронт с доминираща роля на партизаните и комунистите.

Така за почти пет десетилетия България е откъсната от цивилизования демократичен свят и превърната в послушен придатък на тоталитарните режими в Москва.

78 години СССР и наследникът й Русия не са се извинили за злодействата, които извършиха с България и народа й!
Сподели:

Коментари (0)

101 години от атентата в храма "Св.Неделя": адът на комунистическия терор се отваря над София

101 години от атентата в храма "Св.Неделя": адът на комунистическия терор се отваря над София

Трима са осъдени на смърт за зловещото деяние - Марко Фридман, Петър Задгорски, клисар в църквата и Георги Коев

124 години от рождението на Гемето - бунтарят срещу всички власти

124 години от рождението на Гемето - бунтарят срещу всички власти

Земеделския водач и антикомунисти Г.М. Димтров не се огъна нито пред царя, нито пред терористите комунисти

205 години безсмъртие за Раковски - първият прозрял зловещата имперска роля на Русия

205 години безсмъртие за Раковски - първият прозрял зловещата имперска роля на Русия

Да почетем един от основателите на модерната политическа мисъл, армия, дипломация и държавност у нас