22 Април, 2026

Черен рекорд: Близо 300 журналисти са в затворите

Черен рекорд: Близо 300 журналисти са в затворите

Рекордьор е Китай, следван от Мианмар, Египет, Виетнам и Беларус

Броят на журналистите по света, които са зад решетките, достигна най-високото си ниво през 2021 г., сочи ново проучване на организацията с нестопанска цел Комитет за защита на журналистите (КЗЖ), предаде “Ройтерс”, съобщи bTV.

В доклада се посочва, че към 1 декември на настоящата година в затвора се намират 293 репортери. Най-малко 24 журналисти са били убити заради работата си, а 18 други са загинали при обстоятелства, които правят твърде трудно да се определи дали са били обект на посегателство заради тяхната работа, констатира КЗЖ. Макар че причините за вкарване на репортери в затвора варират между различните държави, рекордният брой отразява политическите сътресения по света и нарастващата нетърпимост към независимото информиране, подчертава организацията.

"Този рекорден брой отразява две неразривно свързани предизвикателства - правителства по света са решени да контролират и управляват информацията, и са все по-нагли в усилията си да постигнат това", заяви изп. директор на КЗЖ Джоел Саймън. Сред журналистите, които са били убити през 2021 г., са Даниш Сидики, фотограф на „Ройтерс“, който загина при атака на талибаните в Афганистан през юли и Густаво Санчес Кабрера, който беше застрелян в Мексико през юни.

Китай вкара в затвора 50 журналисти - най-много от всички държави, следван от Мианмар (26), където репортери бяха арестувани в рамките на твърдите мерки за ограничаване на недоволството след военния преврат на 1 февруари. На трето място е Египет (25), следван от Виетнам (23) и Беларус (19). За първи път в списъка на КЗЖ са включени журналисти в Хонконг, до чийто арест се е стигнало в резултат на закона за националната сигурност, наложен от Пекин на мегаполиса през 2020 г. Според него всичко, което Пекин смята за подривна дейност, отцепничество, тероризъм или сговор с чужди сили, се наказва, като присъдите може да са и доживотен затвор. Мексико, където журналистите често са обект на посегателства, когато работата им засяга престъпни банди или корумпирани служители, остава най-смъртоносната за журналисти страна в западното полукълбо, отбелязва КЗЖ в доклада си.
Сподели:

Коментари (0)

Иран:  Няма екзекуции на жени! Тръмп отново беше подведен от фалшиви новини!

Иран: Няма екзекуции на жени! Тръмп отново беше подведен от фалшиви новини!

32-годишната Махбубе Шабани, е обвинена в „водене на война срещу Бога“ - престъпление, наказуемо със смърт - след като според базираната в Норвегия организация „Хенгау“ е използвала мотоциклета си за транспортиране на ранени протестиращи в Машхад

Посолството на САЩ: Българският народ се произнесе и ние поздравяваме Румен Радев

Посолството на САЩ: Българският народ се произнесе и ние поздравяваме Румен Радев

Лидерът на „Прогресивна България“ беше поздравен и от премиера на Индия Нарендра Моди.

Заминаването на  Джей Ди Ванс за преговорите с Иран е отложено заради...

Заминаването на Джей Ди Ванс за преговорите с Иран е отложено заради...

„В Белия дом се провеждат допълнителни срещи, в които вицепрезидентът ще участва“, заяви източникът в кратко съобщение, изпратено до АФП.